Przedstawiciele Rosji i Ukrainy złożyli podpisy pod protokołem dotyczącym zmiany umowy o wynajem obiektów przystosowanych do szkolenia pilotów specjalizujących się w operowaniu na lotniskowcach. Mowa tutaj o centrum szkoleniowym Nitka w bazie lotniczej Saki-Nowofiodorowka na Krymie.

Jak powiedział rosyjski minister obrony Anatolij Sierdiukow „do podpisania protokołu doszło podczas spotkania podkomitetu ukraińsko-rosyjskiej międzypaństwowej komisji”.

Zaktualizowana umowa przewiduje, że Rosją będzie płacić stały czynsz w zamian za korzystanie z obiektów w centrum szkoleniowym Nitka. W ramach ustanowionej dzierżawy Rosjanie zyskują możliwość nieograniczonego wykorzystywania tego kompleksu wraz z opcją dzielenia się nim z państwami trzecimi.

Wydzierżawienie centrum szkoleniowego już teraz gwarantuje systematyczny trening pilotów, aby do czasu wprowadzenia nowych lotniskowców do służby, dysponować określoną liczbą wyszkolonych specjalistów do operowania na lotniskowcach. Obecnie w skład Marynarki Wojennej Rosji wchodzi tylko jeden lotniskowiec: Admirał Kuzniecow, służący we Flocie Północnej. Zgodnie z nowymi planami, Rosja będzie budować jednostki tej klasy o napędzie atomowym dopiero pod koniec obecnej dekady.

Kompleks Nitka został zbudowany jeszcze za czasów Związku Radzieckiego w celu szkolenia pilotów do operowania z lotniskowców. Po rozpadzie ZSRR na początku lat 90. obiekt znalazł się na terytorium i pod jurysdykcją Ukrainy. Do tej pory Rosja korzystała z tego kompleksu okazyjnie na podstawie umowy zawartej w 1997 roku.

Centrum zostało wyposażone w elementy niezbędne dla pilotów marynarki. Do dyspozycji korzystających zostały oddane pokład startowy, liny hamujące, trampolina (rampa startowa), stosowany na lotniskowcu wskaźnik ścieżki schodzenia do lądowania i inne urządzenia nawigacyjne.

(en.rian.ru)