Największe tegoroczne manewry rosyjskich sił zbrojnych odbywają się głównie na terenie Centralnego Okręgu Wojskowego, a także Zachodniego i Południowego Okręgu. Głównym obiektem zainteresowania są różnorakie systemu bezzałogowe, jednak nie tylko dlatego warto się przyjrzeć bliżej ćwiczeniom „Centr 2019″.

Ćwiczenia zaplanowano na dni 16–21 września. W manewrach uczestniczy również Flotylla Kaspijska. Skala ćwiczeń dorównuje ubiegłorocznemu „Wostokowi 2018”: według oficjalnych źródeł udział w manewrach bierze 128 tysięcy żołnierzy, ponad 20 tysięcy pojazdów, dział i innego sprzętu, 600 statków powietrznych rożnych typów oraz piętnaście okrętów i jednostek pomocniczych.

Wyjątkowo liczna jest grupa państw zaproszonych. Chiny miały wysłać wprawdzie o połowę mniejszy kontyngent niż na „Wostok 2018”, jednak udział w ćwiczeniach biorą także oddziały z Kazachstanu, Uzbekistanu, Kirgistanu, Tadżykistanu. Prawdziwą rewelacją jest udział skonfliktowanych Indii i Pakistanu. Jest to też pierwszy przypadek, gdy w dużych manewrach uczestniczą wspólnie wojska Indii i Chin.

Główny scenariusz ćwiczeń zakłada pojawienie się w Azji Środkowej odpowiednika tak zwanego Państwa Islamskiego. Zdania obejmują więc głównie operacje antyterrorystyczne. Pojawiają się jednak głosy, że ćwiczenia obejmują także wariant pełnoskalowego konfliktu między państwami.

W centrum wszystkich wariantów stoją jednak systemy bezzałogowe: od zwalczania komercyjnych dronów stosowanych przez formacje nieregularne w konflikcie asymetrycznym po wykorzystanie bezzałogowców przez siły regularne. W tej drugiej kategorii mieści się wszystko od rozpoznania po misje uderzeniowe i ocenę skutków takiego ataku. Duży nacisk miał zostać położony także na walkę radioelektroniczną.

Najwyraźniej rosyjskie siły zbrojne starają się wypracować nową doktrynę uwzględniającą rosnące znaczenie i wykorzystanie systemów bezzałogowych na polu walki. Część ćwiczeń zaplanowano z uwzględnieniem doświadczeń wyniesionych z Syrii. Wiadomo, że operatorzy dronów mieli pracować w maskach przeciwgazowych.

Zobacz też: Rosyjski dron puszczyk do wykrywania czołgów

(jamestown.org, tass.com)

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej