Firma MBDA zakończyła drugie próbne strzelania pocisku przeciwokrętowego Marte ER, przeprowadzone na poligonie Salto di Quirra na Sardynii. Strzelania te potwierdziły prawidłowość ogólnej konstrukcji i osiągi pocisku. Marte ER waży 315 kilogramów, ma długość 3,6 metra i średnicę 31,6 centymetra w najgrubszym miejscu.

W porównaniu z pierwszym strzelaniem, które odbyło się pod koniec 2018 roku, przetestowano kilka dodatkowych funkcji i układów: zintegrowany system nawigacji, zapalnik zbliżeniowy, kontroler broni i układ napędowy w zaawansowanej konfiguracji. Sprawdzono również naprowadzanie pocisku w końcowej fazie lotu za pomocą nowej głowicy, skonstruowanej i wyprodukowanej przez dział MBDA Seeker Division.

Po locie przez około 100 kilometrów cel pływający został trafiony z wysoką dokładnością. Pocisk wykazał swoje zdolności kilkoma dynamicznymi manewrami i bardzo niskim lotem nad powierzchnią morza z bardzo dużą prędkością. Trafienie w cel potwierdziło dobre zachowanie pocisku, a system telemetryczny zarejestrował dużą ilość danych. Dane dotyczące lotu wykazały bardzo dobre dopasowanie do wyników symulacji.

Marte ER to trzecia generacja rodziny systemów rakietowych Marte. Będąca pochodną Marte MK2/S wersja Marte ER różni się głównie zastosowaniem silnika turboodrzutowego znacznie zwiększającego skuteczny zasięg pocisku. Marte ER ma te same interfejsy i doktrynę wsparcia logistycznego jak Marte MK2/S. Oznacza to, że nie są wymagane żadne zmiany sprzętowe dla statków powietrznych, które już zostały przystosowane do przenoszenia pocisków rodziny Marte, takich jak NH90 i AW101. Obecnie trwają prace nad integracją Marte ER z samolotami wielozadaniowymi Eurofighter Typhoon.

Zobacz też: Chiny pracują nad następcą J-15

(Informacja prasowa)

MBDA