9 i 10 lipca dojdzie do spotkania szefowej dyplomacji Unii Europejskiej Catherine Ashton z przedstawicielami władz Chińskiej Republiki Ludowej. Celem rozmów będzie usprawnienie współpracy w sprawach zagranicznych i bezpieczeństwa.

Jest to kolejny etap tzw. dialogu strategicznego, który został uruchomiony pomiędzy UE a Chinami. Trzecia runda organizowanego na wysokim szczeblu dialogu strategicznego będzie bardzo ważna szczególnie dla będącej w kryzysie UE. Szefowa dyplomacji unijnej zamierza spotkać się z premierem Wen Jiabao, przedstawicielem Rady Państwa ChRL Dai Bingguo odpowiedzialnym za politykę zagraniczną, a także ministrem obrony Liang Guanglie. Trzeci dialog strategiczny pomoże przygotować grunt dla kolejnego szczytu UE-Chiny, zaplanowanego na jesień bieżącego roku w Brukseli.

W Pierwszym Dialogu Strategicznym we wrześniu 2010 roku doszło do spotkania Ashton i Dai w południowo-zachodniej prowincji chińskiej Guizhou. Drugie spotkanie odbyło się na Węgrzech w maju 2011 roku.

Na ostatnim szczycie UE-Chiny, który z powodu kolejnej fali kryzysu w UE został przełożony na luty 2012 roku, Chiny odnowiły swoje poparcie dla euro. Pierwotnie miał się odbyć w październiku poprzedniego roku.

(defensenews.com)