Francuska minister sił zbrojnych Florence Parly poinformowała, że baza marynarki wojennej Camp de la Paix w Abu Zabi będzie służyć jako kwatera główna Europejskiej Misji Ochrony Żeglugi Morskiej. Operacja, która wkrótce się rozpocznie, ma na celu ochronę żeglugi na wodach Zatoki Perskiej.

Szefowa resortu zaznaczyła, że centrum dowodzenia będzie gościć kilkunastu urzędników reprezentujących zaangażowane kraje. Według różnych informacji będzie ich od dziesięciu do piętnastu. W przemówieniu do francuskiego personelu wojskowego powiedziała, że następnym razem, gdy odwiedzi bazę, ma nadzieję, że misja uzyska gotowość operacyjna, i podziękowała Zjednoczonym Emiratom Arabskim za wsparcie.

Misja, będąca swoistą europejską koalicją chętnych, może rozpocząć się na początku przyszłego roku i dołączy do niej dziesięć krajów europejskich i pozaeuropejskich. Parly jednak nie sprecyzowała, które to będą kraje.

Inicjatywa utworzenia europejskiej koalicji morskiej po raz pierwszy pojawiła się w lipcu. Jest ona niezależna od misji morskiej pod kryptonimem „Operacja Sentinel”, kierowanej przez Stany Zjednoczone, do których przyłączyła się Wielka Brytania. Niektóre kraje europejskie obawiają się, że ta druga przyczyni się do wzrostu napięcia w stosunkach amerykańsko-irańskich. Parly powiedziała, że dwie misje będą koordynowane w celu jak najbardziej skutecznego zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi w już i tak napiętym obszarze.

Francja jest głównym orędownikiem planu budowy sił morskich dowodzonych przez kraje europejskie, aby zapewnić bezpieczną żeglugę w Cieśninie Ormuz. Poziom bezpieczeństwa w tamtym rejonie uległ znacznemu obniżeniu po atakach na zbiornikowce w maju, za które Waszyngton obwinił Iran.

Teheran zaprzeczył, jakoby stał za atakami na zbiornikowce w Zatoce Omańskiej i inne jednostki pływające na globalnych szlakach żeglugowych u wybrzeży Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

W lipcu doszło do kolejnej eskalacji napięcia, gdy załoga okrętu desantowego USS Boxer zestrzeliła irańskiego drona, który miał zbliżyć się na niebezpieczną odległość. Dwa dni później marynarka wojenna Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej przejęła kontrolę nad dwoma brytyjskimi zbiornikowcami: Stena Impero i Mesdar. Było to z kolei rewanż za zatrzymanie irańskiego tankowca Grace I w pobliżu Gibraltaru.

Iran wezwał inne kraje do zaprzestania ingerencji w region Zatoki Perskiej i zaproponował rozwiązanie problemu siłami państw położonych bezpośrednio nad tym akwenem.

Zobacz też: Dwa irańskie miniaturowe okręty podwodne w służbie

(english.alarabiya.net, thedefensepost.com)

Rémy Ravon, na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0