Wojskowy samolot transportowy C295W należący do Sekretariatu Marynarki Wojennej Meksyku (Secretaría de Marina-Armada de México, SEMAR) wylądował w argentyńskiej bazie Marambio na Seymour Island. Maszyna obsługiwana przez mieszaną załogę złożoną z pracowników Airbus Defence and Space i przedstawicieli SEMAR wystartowała z portu lotniczego Río Gallegos w Argentynie.

Pasa startowego całorocznej stacji polarnej wojsk lotniczych Argentyny dotknął 27 listopada kwadrans przed południem. Jest to pierwszy w historii lot do Antarktyki samolotu tego typu. C295W dokonał tego w ramach południowoamerykańskiego tournée, którego zamysłem jest zademonstrowanie wszechstronności transportowca. Wcześniej na obszarze Antarktyki przebywały rosyjski Ił-76 i australijski C-17. W Marambio temperatury bardzo często spadają poniżej –30ºC i wieją bardzo silne wiatry.

C295W wrócił do Río Gallegos około osiem godzin później. Założeniem koncernu jest sprawdzian solidności i niezawodności samolotu, także w przypadku operowania na obszarach wysokogórskich. Dlatego też wykonała kilka lotów z portu lotniczego El Alto w La Paz w Boliwii, położonego na wysokości ponad 4060 m n.p.m. Tam też sprawdzana była poprawność działania podsystemów w bardzo gorącym klimacie.

Podczas podróży po Ameryce Łacińskiej C295W wykonał już międzylądowania w Boliwii i Chile. Obecnie przebywa jeszcze w Argentynie, ale niebawem wystartuje w dalszą podróż, tym razem do Paragwaju i Panamy. Do Meksyku powróci w pierwszej połowie grudnia.

(militaryaircraft-airbusds.com; fot. materiały prasowe Airbus Defence and Space)

Airbus Defence and Space