Według doniesień portalu 12news.uz część zamówionych na początku roku samolotów transportowych C295W ma trafić do Uzbekistanu. Firma Airbus Defence and Space już wcześniej informowała o kilku kontraktach na dostawę tych maszyn transportowych, nie ujawniając, kim mieliby być ich odbiorcy.

17 czerwca w internecie pojawiły się fotografie wykonane przez Joségo Antonia Almarzę Madrerę przedstawiające C295W w barwach narodowych Uzbekistanu. Może to sugerować, iż jednym z tajemniczych odbiorców zakontraktowanych samolotów jest Taszkent.

Nieco więcej światła na sprawę padło 19 czerwca, podczas Międzynarodowego Salonu Lotniczego w Paryżu. Ujawniono wówczas, że pozostałe cztery samoloty mają trafić do Arabii Saudyjskiej.

Cytowany przez uzbecką agencję informacyjną Jahon Stefan Konkol, dyrektor oddziału Airbusa odpowiedzialny za kontakty z partnerami w Azji Środkowej i Europie Wschodniej, stwierdził, iż jego firma ma zamiar brać aktywniejszy udział w modernizacji sił powietrznych Uzbekistanu. Podkreślał również, jak ważna jest współpraca z państwami zrzeszonymi we Wspólnocie Niepodległych Państw. Ma ona mieć charakter zarówno wojskowy, jak i cywilny – obecnie w barwach Uzbekistan Airways lata dziesięć Airbusów A320.

Nie jest to pierwszy przypadek współpracy między Airbusem a państwem członkowskim WNP. Szlaki przetarła dwa lata wcześniej Astana. W 2013 roku Kazachstan zakupił cztery samoloty С295М, a do 2018 roku ma powiększyć swoją flotę powietrzną o kolejne cztery maszyny tego typu.

Zobacz też: Armada de México odebrała pierwszego C295W.

(12news.uz, fergananews.com; fot. materiały prasowe Airbus Defence and Space)