Podczas salonu lotniczego Dubai Airshow koncern Airbus Defence and Space zaprezentował nowe uzbrojenie przeznaczone dla samolotu oznaczonego C295 Armed ISR (uzbrojonego, do zadań wywiadu, obserwacji i rozpoznania). Ponadto już w Dubaju przedstawiciele koncernu ujawnili, że do niewymienionego z nazwy odbiorcy trafił uzbrojony w dwa pokładowe karabiny maszynowe kalibru 12,7 milimetra, montowane w drzwiach. Dostarczyła je przedsiębiorstwo Nobles Worldwide and US Ordnance.

Oprócz karabinów maszynowych dla C295 proponuje się uzbrojenie tureckie, w tym przeciwpancerne pociski kierowane L-UMTAS od Roketsana, kierowane laserowo – pociski CİRİT kalibru kalibru 70 milimetrów i zestawy do bomb Teber-82. Niemiecki Rheinmetall dostarczył automatyczne działko pokładowe BK 27 kalibru 27 milimetrów wyposażone w układ celowniczy Escribano.

Wokół wystawianego w Dubaju C295 prezentowane były także produkowane przez Expala niekierowane pociski rakietowe CAT-70 i bomby Mk 82 oraz wytwarzane przez Equipaera wyrzutnie CAT 70. Na mocy osobnych porozumień Airbusa z producentami wszystkie powyższe typy uzbrojenia będą sukcesywnie zabudowywane na pokładzie C295 i następnie testowane.

Szef działu samolotów wojskowych Airbus Defence and Space Fernando Alonso powiedział, że wdrażanie kolejnych zastosowań C295 jest kluczowym elementem strategii koncernu na przyszłość. – Elastyczność C295 sprawia, że jest to doskonały samolot do wielu różnych misji – dodał.

Zobacz też: C295 latającą cysterną

(informacja prasowa)

materiały prasowe Airbus Defence and Space