Przewodniczący komisji obrony i bezpieczeństwa rosyjskiej Rady Federacji, były głównodowodzący lotnictwa, generał Wiktor Bondariew, w wywiadzie dla agencji informacyjnej TASS dopuszcza możliwość opracowania jednomiejscowej wersji bombowca frontowego Su-34, która miałaby przejąć zadania samolotów szturmowych Su-25.

– Uważam, że nowy samolot szturmowy powinien powstać na bazie Su-34 – mówił Bondariew. – To bardzo dobry samolot o wspaniałej zwrotności i ma możliwość zabrania ośmiu ton uzbrojenia, w porównaniu z czterema tonami Su-25. Według mnie łatwiejsze niż opracowanie nowego samolotu będzie przystosowanie kokpitu do obsługi przez jednego pilota.

W ostatnim czasie opracowano zmodernizowaną odmianę Su-25SM3, która może pozostać w służbie przez nawet piętnaście lat, ale w końcu i tak będzie wymagała zastąpienia. Jednomiejscowa wersja Su-34 mogłaby być jedną z opcji. Anonimowe źródło agencji TASS w przemyśle zbrojeniowym poinformowało, że pierwsze prace na takim wariantem samolotu mają się zacząć już w 2018 roku.

Zobacz też: Su-34 samolotem rozpoznania radioelektronicznego

(airrecognition.com)

PAO Kompanija Suchoj