Podczas forum militarno-technicznego Armija 2018 odbywającego się w Kubince opodal Moskwy Urałwagonzawod zaprezentował ciężki bojowy wóz piechoty T-15 zintegrowany z modułem bojowym AU-220M uzbrojonym w armatę AZP-57 kalibru 57 milimetrów. Co do zasady T-15 wyposażony jest w moduł bojowy z armatą kalibru 30 milimetrów.

Moduł bojowy AU-220M Bajkał wyposażono w zaawansowany układ kierowania ogniem, w tym łączony przyrząd obserwacyjno-celowniczy z kanałami telewizyjnym i termowizyjnym oraz dalmierz laserowy. AZP-57 to z kolei ulepszona wersja armaty wykorzystywanej wcześniej przez samoczynną armatę przeciwlotniczą S-60. Armata kalibru 57 milimetrów charakteryzuje się szybkostrzelnością 120 strzałów na minutę. Umieszczona w module bojowym służy do zwalczania celów naziemnych i nawodnych, zaś dzięki maksymalnemu kątowi podniesienia 75 stopni także powietrznych. Donośność pozioma to 12 kilometrów, a pionowa – 8 kilometrów.

Moduł bojowy T-15 wyposażono ponadto w zdwojoną wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych 9M120-1 Ataka, które są kierowane wiązką laserową lub drogą radiową, zamiast wcześniej używanych pocisków 9M133 Korniet. Nową wyrzutnię umieszczono z prawej strony modułu bojowego. Dodatkowym uzbrojeniem jest zamontowany współosiowy karabin maszynowy kalibru 7,62 milimetra.

Przedwczoraj rosyjskie ministerstwo obrony zamówiło łącznie 132 czołgi T-14 i bwp T-15.

Zobacz też: T-14 Armata – cudowna broń Putina?

(janes.com)

Соколрус, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International