Australijska minister obrony Marise Payne poinformowała o sprzedaży dziesięciu kołowych transporterów Bushmaster PMV (Protected Mobility Vehicle) w układzie 4 × 4. Pojazdy trafią do wojsk lądowych Fidżi, z tym że 7 z nich wzmocni kontyngent na Wzgórzach Golan, pozostałe 3 zaś posłużą jako transportery szkoleniowe. Wszystkie Bushmastery znajdą się u odbiorcy do połowy bieżącego roku.

– Australia i Fidżi mają długą historię operacji pokojowych, z której mogą być dumne. Wzmacnianie współpracy z Fidżi odzwierciedla siłę naszych relacji i podkreśla wagę współpracy z partnerami w regionie – powiedziała Payne. Warto przypomnieć, że oba państwa przerwały kooperację w zakresie obrony po zamachu stanu Franka Bainimaramy w 2006 roku. Trzy lata temu powrócono do współpracy.

Przed dostawą Australijczycy zajmą się remontem pojazdów, po którym nastąpi ich inspekcja i nowe malowanie. Transportery zostaną również przekonfigurowane zgodnie z życzeniem wojsk lądowych Fidżi.

Obecnie największym użytkownikiem transporterów Bushmaster jest Australia, która dysponuje ponad tysiącem sztuk. Poza tym służą one w wojskach lądowych Indonezji, Jamajki, Japonii, Holandii i Wielkiej Brytanii.

(armyrecognition.com, radionz.co.nz)