Bojownicy organizacji Résistance pour un État de Droit au Burundi (Opór na Rzecz Państwa Prawa w Burundi), znanej również jako RED-Tabara, pochwalili się przeprowadzeniem udanej ofensywy przeciwko oddziałom rządowym na zachód od stolicy. Według rebeliantów w wyniku walk zginęło dwudziestu ośmiu żołnierzy i policjantów oraz piętnastu członków milicji prorządowych, a około czterdziestu zostało rannych. Zginęło również trzech bojowników, a jeden dostał się do niewoli.

Do kolejnych starć – tym razem na północny zachód Bużumbury – od miało dojść wczoraj. Tym razem organizacja poinformowała, że zginęło kolejnych dwóch żołnierzy.

RED-Tabara zaczęła działalność w 2011 roku w sąsiedniej Demokratycznej Republice Konga, gdzie szybko opanowała wybrzeże jeziora Tanganika. Od początku bojownicy przeprowadzali sporadyczne akcje na terytorium Burundi, jednak były one nieskoordynowane i nie odnosiły większego sukcesu. Oprócz brania na cel członków sił rządowych grupa często wdawała się w starcia z Imbonerakure – młodzieżówką partii rządzącej, uważaną przez część obserwatorów za bojówkę wykorzystywaną do zastraszania opozycji i krytyków władz.

Rzecznik RED-Tabara, Patrick Nahimana, twierdzi, że organizacja walczy z dyktatorskimi rządami Evariste’a Ndayishimiyego i dąży do utworzenia w Burundi demokratycznego państwa prawa. Według bojowników po śmierci Pierre’a Nkurunzizy w czerwcu 2020 roku jego polityczni spadkobiercy utrzymali skorumpowany system rządów, którego celem jest zapewnianie stałego dopływu pieniędzy do kieszeni osób na szczytach władzy.

RED-Tabara nie stanowi na razie zagrożenia dla rządu w Bużumburze. Mimo to śmiałe ataki mogą zapowiadać zwiększenie aktywności grupy, która – jeśli będzie odnosić sukcesy – może przyciągnąć do siebie młodych ludzi niezadowolonych z dominacji obecnej ekipy lub zastraszonych przez członków Imbonerakure.

Zobacz też: Poseidon śledził Wasilija Bykowa

(voanews.com)

AMISOM Photo / Tobin Jones