Wspólna operacja sił zbrojnych Burkina Faso i Wybrzeża Kości Słoniowej zakończyła się likwidacją kryjówki terrorystów w Alidugu na południu Burkina Faso. Podczas akcji o kryptonimie „Komoé” (od nazwy rzeki na pograniczu) zastrzelono ośmiu terrorystów i aresztowano trzydziestu ośmiu – dwudziestu czterech obywateli Burkina Faso i czternastu obywateli WKS.
Po opanowaniu sytuacji w bazie znaleziono znaczne ilości broni i amunicji oraz sprzęt łączności. Podczas wymiany ognia z terrorystami ranny został jeden żołnierz. Natychmiast przetransportowano go do szpitala w Korhogo.
Podejrzani byli od miesiąca obserwowani przez służby obu państw. Od dawna podejrzewano, że znajdujący się na terytorium Wybrzeża Kości Słoniowej park narodowy Komoé może służyć jako schronienie dla miejscowych bojowników.
Iworyjski szef sztabu generalnego, generał Lassina Doumbia, oświadczył, że według danych wywiadowczych lokalne grupy terrorystyczne połączyły się w jedną organizację. Zjednoczenie ekstremistów jest niebezpieczne dla wszystkich państw regionu. Większość sił krajów Afryki Zachodniej jest niedofinansowana i słabo wyszkolona oraz dysponuje przestarzałym wyposażeniem. Zagrożenie wymusiło na wszystkich państwach zacieśnienie współpracy wojskowej.
Niestabilna sytuacja w Mali bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo krajów zachodniego Sahelu – Niger, Burkina Faso, Wybrzeże Kości Słoniowej czy Mauretanię. Bojownicy swobodnie przekraczają granice, w wielu miejscach będące jedynie umownymi liniami na mapie, doprowadzając do kryzysu w całym regionie. Obok malijskich ekstremistów aktywni są również członkowie Boko Haram.
Zobacz też: Francusko-afrykański sukces operacji „Monclar”
(leparisien.fr)