Burkina Faso odebrało dwadzieścia cztery pojazdy opancerzone Storm podarowane przez Katar. Pojazdy mają być wykorzystywane w operacjach przeciwko terrorystom. Samochody przetransportowano do Afryki na pokładach katarskich samolotów transportowych C-17. Dostawy zakończyły się 8 maja.

Storm jest budowany przez założoną w 2017 roku spółkę Stark Motors – pierwszego katarskiego producenta pojazdów opancerzonych. Samochód bazuje na podwoziu Toyoty Land Cruiser 79 i jest napędzany ośmiocylindrowym silnikiem dieslowskim o mocy 195 koni mechanicznych. W zależności od konfiguracji może przewozić ośmiu lub dziesięciu żołnierzy łącznie z kierowcą.

Silnik, burty, dach, szyby, drzwi i podwozie są opancerzone na poziomie B6 co oznacza, że powinny wytrzymać ostrzał z broni kalibru 7,62 milimetra. Ponadto podłoga wytrzymuje eksplozję dwóch granatów ręcznych. Pojazdy są wyposażone w stanowiska do montażu karabinów maszynowych lub granatników.

Katar już wcześniej darował pojazdy Storm innym afrykańskim państwom. Jest to wkład arabskiego kraju w zwalczanie ugrupowań terrorystycznych. W grudniu 2018 roku dwadzieścia cztery Stormy otrzymało Mali, a w styczniu tego roku sześćdziesiąt osiem samochodów trafiło do Somalii. Pojazdy dostarczone do Burkina Faso będą wykorzystywane w ramach grupy G5 – składającej się także z Mali, Nigru, Czadu i Mauretanii – która wspólnymi siłami walczy z Boko Haram i tak zwanym Państwem Islamskim.

Katar mocno się zaangażował w pomoc innym państwom w zwalczaniu terroryzmu po tym, jak państwa Zatoki Perskiej oskarżyły go o wspieranie terroryzmu i wprowadziły blokadę komunikacyjną. W ten sposób Katarczycy chcą pokazać, że stoją po dobrej stronie.

W ostatnich latach Burkina Faso wprowadziło do uzbrojenia wiele rodzajów uzbrojenia. Dostawy obejmowały studwudziestomilimetrowe moździerze z Albanii, samolot rozpoznawczy DA 42 MPP z Austrii, trzy samoloty Super Tucano z Brazylii, dziesięć wozów opancerzonych Bastion z Francji, trzydzieści jeden wozów opancerzonych M26 Puma z Republiki Południowej Afryki, dwa śmigłowce UH-1H z Tajwanu, dwa śmigłowce Mi-171 z Rosji i nieokreśloną liczbę samochodów Cobra z Turcji.

Zobacz też: Stan wyjątkowy w Burkina Faso po zamachach przy granicy z Mali

(defenceweb.co.za)

Stark Motors