Na uroczystej ceremonii 7 marca koncern Rheinmetall oficjalnie przekazał Bundeswehrze system „żołnierza przyszłości” IdZ-ES Gladius. Pierwsze egzemplarze trafiły na wyposażenie 10 Dywizji Pancernej.

W uroczystości uczestniczyli wiceprezes zarządu Rheinmetall-Defence Bodo Garbe oraz Inspektor Wojsk Lądowych generał porucznik Bruno Kasdorf. Symboliczne przekazanie miało miejsce się w ramach tradycyjnych Międzynarodowych Dywizyjnych Zawodów Narciarskich odbywających się w bawarskim Raum Ruhpolding. ‒ Dzięki Gladiusowi (…), niemiecka piechota uzyskała dostęp do siciocentrycznego pola bitwy. ‒ chwalił system Grabe. ‒ Dostępność i przepływ informacji są na nowoczesnym polu bitwy, co najmniej tak samo ważne jak siła ognia, ochrona czy mobilność. IdZ-ES umożliwia żołnierzom dostęp do informacji niemal w czasie rzeczywistym ‒ dodał. Podkreślał także terminowość realizacji projektu oraz trzymanie się założonych kosztów.

IdZ-ES (Infanteriest der Zukunft – Erweitertest System/ Piechur Przyszłości – System Rozszerzony), nazywany przez Rheinmetall Gladius jest rozwijany od roku 2006. Pojedynczy system jest przeznaczony dla drużyny piechoty. W ramach kontraktu z ubiegłego roku koncern dostarczył już 30 systemów. Odpowiednie przeszkolenie żołnierzy dobiegnie końca w czerwcu, po czym ich jednostki wyruszą do Afganistanu. Kolejny kontrakt, wart 84 miliony EUR, został podpisany w styczniu bieżącego roku; w jego ramach dostarczonych zostanie 60 systemów. Dostawy zostaną zrealizowane w 2 transzach po 30 systemów, pierwszej w czerwcu i drugiej pod koniec roku. Ma to zapewnić stałe użytkowanie Gladiusa przez niemiecki kontyngent w Afganistanie.

(rheinmetall-defence.com)