Federalne Biuro do spraw Wyposażenia, Technologii Informacyjnej i Wsparcia Technicznego Bundeswehry poinformowało, że Rheinmetall MAN Military Vehicles zmodernizuje 90 kołowych transporterów opancerzonych Fuchs w układzie 8 × 8. Unowocześnieniu do wersji 1A8 poddane będą wozy w odmianie transportera opancerzonego, wozu dowodzenia i wozu saperskiego.

Ich przekazywanie rozpocznie się w 2017 roku, a zakończy trzy lata później. Wartość kontraktu wyniesie nieco ponad 100 milionów euro. To już kolejna umowa tego typu. Na mocy wcześniejszego porozumienia z 2013 roku Rheinmetall MAN Military Vehicles zobowiązało się do unowocześnienia do wersji 1A8 dwudziestu pięciu pojazdów w różnych odmianach: transportera opancerzonego, wozu dowodzenia, pojazdu sanitarnego, saperskiego oraz wozu rozpoznawania skażeń NBC.

W wyniku modernizacji zwiększyła się ochrona balistyczna i przeciwminowej Fuchsów. Pod podłogą, we wnękach nadkoli i kadłuba zainstalowano dodatkowe panele pancerza. Ponadto wnętrze pojazdu wyposażono w maty przeciwodłamkowe, a siedzenia zawieszono nad podłogą. Zwiększono także grubość szkła pancernego wizjerów, zastosowano wzmocnione okucia drzwi i okien. Dokonano również ogólnego wzmocnienia trwałości kadłuba. Część sprzętu przeniesiono z wnętrza do zewnętrznych schowków zamontowanych na kadłubie, dzięki czemu uzyskano dodatkową przestrzeń użytkową.

Wykorzystując doświadczenie interwencji w Afganistanie, zainstalowano zdalnie sterowany moduł uzbrojenia FLW 200 wyposażony w karabin maszynowy M2HB kalibru 12,7 milimetra i pakiet czujników optycznych zdolnych do działania o każdej porze dnia i nocy. Całość umieszczono na podstawie, specjalnie zamontowanej na dachu, zwiększającej zasięg strzelca. Wcześniej pojazdy tego typu były wyposażone w karabin maszynowy MG3 kalibru 7,62 milimetra.

Zobacz też: Rheinmetall otworzy fabrykę w Algierii

(janes.com; na zdjęciu transporter opancerzony Fuchs 1A8 w wariancie rozpoznawania skażeń NBC należący do norweskich wojsk lądowych)

materiały prasowe Rheinmetall Defence