Żołnierze 2. kompanii batalionu lekkiej piechoty Jägerbataillon 91 wojsk lądowych Republiki Federalnej Niemiec otrzymali pierwsze transportery opancerzone Boxer, które unowocześniono ze standardu A1 do A2 na podstawie kontraktu z 2017 roku. 20 lutego cztery pojazdy zostały dostarczone z magazynu Bundeswehry w Zeithain do jednostki w Rotenburgu w kraju związkowym Dolna Saksonia.

Modernizacja odbywa się na mocy kontraktu na modernizację 236 transporterów ogłoszonego w lipcu 2017 roku. Modernizacja ma zwiększyć przeżywalność wozów i ich zdolność do szybkiego poruszania się po drogach publicznych bez pomocy dowódcy pojazdu. Według obecnych deklaracji prace nad transzą trzydziestu ośmiu transporterów zakończą się w roku 2020. Wartość modernizacji to 21 milionów euro.

Katalog zmian obejmuje nową instalację przeciwpożarową i system obserwacyjny kierowcy, czyli kamerę zamontowaną na zewnątrz w celu zwiększenia świadomości sytuacyjnej. Pojazd dopancerzono i poprawiono ochronę balistyczną, a także wyposażono w system łączności satelitarnej. Załoga dysponuje również systemem zakłócającym fale radiowe odpowiadające za inicjację odpalenia improwizowanych ładunków wybuchowych (IED) i wyrzutnią grantów dymnych kalibru 76 milimetrów.

2. kompania Jägerbataillonu 91 od początku 2019 roku wchodzi w skład tak zwanej szpicy NATO (Very High Readiness Joint Task Force). W związku z tym uzyskała priorytet w wyposażeniu w Boxery zmodernizowane do wariantu A2.

Zobacz też: Nowy batalion pancerny Bundeswehry

(janes.com)

synaxonag, Creative Commons Attribution 2.0 Generic