Słyszeliśmy już na przestrzeni ostatniego roku o problemach z gotowością do działania amerykańskiego lotnictwa morskiego, brytyjskich okrętów podwodnych czy francuskich śmigłowców Caracal. Teraz serwis Deutsche Welle pisze o problemach naszego zachodniego sąsiada, któremu w ubiegłym roku brakowało sprawnego sprzętu do realizacji misji bojowych i ćwiczeń.

Do raportu o stanie gotowości operacyjnej podstawowych rodzajów uzbrojenia Bundeswehry w 2017 roku dotarli dziennikarze Agencji Reutera i agencji informacyjnej RedaktionsNetzwerk Deutschland. Dokument miał być przedstawiony z końcem lutego w Bundestagu.

Według cytowanego opracowania w ubiegłym roku statystycznie gotowych do działania było nieznacznie więcej niż jedna trzecia Eurofighterów i jedna czwarta Tornad. Spośród blisko 200 sztuk śmigłowców CH-53, NH90 i Tiger nadawało się do użycia zaledwie po kilkanaście sztuk każdego z typów. Zdolne do lotu miały być też tylko trzy z floty piętnastu transportowców A400M.

W Deutsche Marine w gotowości do działań pozostawało jedynie pięć spośród trzynastu korwet i fregat, co spowodowane miało być jej nadmiernym zaangażowaniem w misje wojskowe NATO, UE i ONZ. Przewodniczący komisji do spraw sił zbrojnych niemieckiego parlamentu Hans-Peter Bartels wini za ten stan rzeczy także biurokratyczne i opieszałe prowadzenie prac remontowych na okrętach.

Rzekomą przyczyną złej sytuacji sprzętowej w Bundeswehrze jest „efekt Ukrainy”, polegający na osłabieniu sił zbrojnych z powodu ich podniesionej gotowości i zwiększonej częstotliwości ćwiczeń. Dlatego w 2017 roku gotowa do akcji była mniej niż połowa posiadanych przez wojska lądowe 224 czołgów Leopard 2, co jest liczbą zdecydowanie zbyt małą do realizacji niemieckich zobowiązań w ramach NATO.

Jak powiedziała 27 lutego minister obrony w rządzie Angeli Merkel, Ursula von den Leyen, „niełatwo jest nadrobić dwadzieścia pięć lat cięć i ograniczeń”. Stwierdziła również, że wart 200 miliardów euro program modernizacji Bundeswehry jest „długą i żmudną drogą”. Władze federalne deklarują jednak, iż są mocno zaangażowane w sprawę i nadały jej znaczenie priorytetowe.

Zobacz też: Kłopotliwa tożsamość Bundeswehry

(dw.com; na fot. niemieccy żołnierze w Afganistanie w 2009 roku)

ISAF Public Affairs, Creative Commons Attribution 2.0 Generic