Podczas londyńskiej konferencji IQPC Military Helicopter przedstawiciele dowództwa niemieckich sił zbrojnych poinformowali, że w przyszłym roku rozpocznie się procedura pozyskania sześćdziesięciu czterech lekkich śmigłowców wielozadaniowych H145M. Wiropłaty dołączą do już służących w Bundeswehrze. Informacja z konferencji to bardziej praktyczny wymiar raportu sporządzonego przez analityków Bundeswehry w 2018 roku, a dotyczącego potrzeb w zakresie lekkich śmigłowców wojskowych.

Berlin zamierza przeznaczyć śmigłowce głównie do szkolenia pilotów i zadań wsparcia ogniowego operacji lądowych. Maszyny zastępować będą przestarzałe Belle 206D i wesprą międzynarodowe centrum szkoleniowe w Bückeburg. Obecnie jako platformy treningowe służy trzynaście śmigłowców H135 P2+.

Czterdzieści osiem maszyn trafi do wojsk lądowych. Połowa z nich posłuży do szkoleń i przydzielona zostanie do trzech pułków lotniczych i będzie odpowiadać za wsparcie ogniowe. Druga połowa – oznaczona LUH Streitkrafte – służyć będzie do prowadzenia misji rozpoznawczych, transportowych, desantu i ewakuacji medycznej. Niemcy już posiadają siedem maszyn H145 LUH SAR (Light Utility Helicopter Search and Rescue). Są to nieuzbrojone śmigłowców przeznaczone do zadań ewakuacji medycznej. Szesnaście pozostałych H145M zostanie rozdzielonych pomiędzy lotnictwo wojskowe i marynarkę wojenną.

Osiem H145M będzie wyposażonych w system uzbrojenia HForce, a pozostałe będą mogły go otrzymać w przyszłości. W skład tego systemu wchodzi komputer Rockwell Collins Deutschland (RCD) FMC-4212, nahełmowy system celowniczy HMSD Thales Scorpion i panele do sterowania uzbrojeniem. Stanowić je będzie wielkokalibrowy karabin maszynowy FN Herstal HMP400 kalibru 12,7 milimetra zabudowany w zasobniku podskrzydłowym, działko NC621 kalibru 20 milimetrów i wyrzutnia niekierowanych pocisków rakietowych FZ231.

Niemcy zamierzają wyposażyć maszyny w konfiguracji LUH SK z przeciwpancernymi pociskami kierowanymi. Na początku 2021 roku Airbus Helicopters i Rafael planują zintegrować pociski Spike ER o zasięgu ośmiu kilometrów z systemem HForce w H145M.

Bundeswehra jest użytkownikiem piętnastu śmigłowców H145M LUH SOF od 2015. Wykorzystywane są przez Kommando Spezialkräfte (KSK), siły specjalne wojsk lądowych, stacjonują w Laupheim (Badenia-Wirtembergia) i organizacyjnie należą do 64. Eskadry Śmigłowców (Hubschraubergeschwader 64). Śmigłowce H145M zakupiły też Serbia, Węgry i Luksemburg.

Zobacz też: Dostawy Tigerów do Bundeswehry zakończone, program Tigera – nie

(flightglobal.com)

Airbus