Federalny Urząd do spraw Wyposażenia, Technik Informatycznych i Wsparcia Eksploatacji Bundeswehry (BAAINBw) wycofał się z planowanego kontraktu z firmą Haenel na dostawy karabinków automatycznych MK556. Jest to sukces przedsiębiorstwa Heckler & Koch, które wcześniej oprotestowało wybór konkurencyjnej broni – sukces, który może się okazać większy, niż się obecnie wydaje.

Niemieckie ministerstwo obrony ogłosiło 15 września zwycięstwo Haenla w konkursie na nowy karabinek dla Bundeswehry. Wartość kontraktu na dostawę 120 tysięcy egzemplarzy szacowano na 245–250 milionów euro. Według nieoficjalnych informacji ze źródeł wojskowych, na które powołuje się serwis NTV, MK556 okazał się nieco lepiej niż konkurenci spełniać wymagania konkursowe i był trochę tańszy.

Decyzji resortu obrony od samego początku towarzyszyły kontrowersje. Zastanawiano się, jak zatrudniająca kilkanaście osób firma, wyspecjalizowana w produkcji małoseryjnych karabinów wyborowych i broni myśliwskiej, będzie w stanie podołać zamówieniu na tak dużą skalę. Wątpliwości budzą tez powiązania Haenla z EDGE Group, państwowym koncernem ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

BAAINBw uzasadnił decyzję o wycofaniu się z ewentualnego kontraktu możliwością naruszenia przez Haenla praw patentowych należących do Heckler & Koch. Nie sprecyzowano jednak, o który dokładnie element karabinka chodzi.

Nie są to jedyne tego typu wątpliwości dotyczące MK556. W niemieckich kręgach fachowych od pewnego czasu krążą pogłoski, że Haenel mógł również naruszyć prawa amerykańskiego producenta magazynków Magpul Industries. MK556 został zgłoszony bez magazynka, który miała według portalu Soldat & Technik dostarczyć bawarska firma Oberland Arms.

Prawdopodobnie wpływ na decyzję o rezygnacji z MK556 miał wniosek, który Heckler & Koch złożył w Federalnym Urzędzie Antykartelowym. Wychodząca z kłopotów finansowych firma z Oberndorfu nad Neckarem staje obecnie przed drugą szansą na zachowanie statusu „nadwornego dostawca Bundeswehry”.

Zobacz też: Rosjanie ujawnili zdjęcie haubicy samobieżnej 2S43 Malwa

(n-tv.de, soldat-und-technik.de)

CG HAENEL GmbH