19 lipca bułgarski parlament w głosowaniu zaaprobował zakup ośmiu samolotów wielozadaniowych F-16 Block 70 za 1,25 miliarda dolarów. Cała suma zostanie zapłacona za jednym razem.

11 lipca bułgarski rząd zaakceptował amerykańską ofertę, która musiała być jeszcze zatwierdzona przez parlament. Tym samym bułgarski minister obrony został upoważniony do podpisania kontraktu i ostatecznego zakończenia całej procedury zakupu nowych samolotów bojowych wraz z pakietem uzbrojenia i szkoleniowym. Sześć samolotów jednomiejscowych i dwa dwumiejscowe powinny być dostarczone do 2023 roku.

Zakup samolotów to największy wydatek zbrojeniowy Bułgarii od zakończenia zimnej wojny. Początkowo Bułgarzy zamierzali kupić samoloty na raty, ale zaproponowane przez Amerykanów warunki finansowe takiego rozwiązania okazały się na tyle niekorzystne, że zdecydowano się przegłosować zwiększenie deficytu budżetowego z 0,5% do 2,1% produktu krajowego brutto i zapłacić całość w jednej transzy.

Co kupuje Bułgaria

Gdy rząd Stanów Zjednoczonych wyrażał zgodę na sprzedaż F-16 do Bułgarii, określił maksymalną cenę całego pakietu na 1,673 miliarda dolarów. Ostateczna cena wyniosła 1,25 miliarda dolarów. Nie jest ona jednak wynikiem dobrych zdolności bułgarskich negocjatorów, ale przede wszystkim ograniczenia wyposażenia dodatkowego. Bułgarski prezydent Rumen Radew stwierdził nawet, że każde dalsze obcięcie pakietu skutkowałoby niemożnością realizacji przez samoloty postawionych zadań.

Szef sekretariatu prezydenta pułkownik Dymitar Stojanow ujawnił, co dokładnie chciała kupić Bułgaria, a co dostanie.

Nazwa

Planowane

Zamówione

F-16 Block 70

8

8

Bomba Mk 82

24

24

Zestaw zaprowadzający GBU-49

15

0

Zestaw naprowadzający GBU-54

15

0

Bomba GBU-39

28

0

Zasobnik AN/AAQ-33 Sniper

4

2

AIM-120C7

16

13

AIM-9X

24

12

LAU-129

48

26

Hełm JHMCS II

20

12

Zapasowy silnik F110

2

1

 

Taki zestaw uzbrojenia oznacza, że bułgarskie myśliwce będą mogły atakować cele naziemne jedynie przy pomocy bomb swobodnie spadających i działek pokładowych. Dodatkowo pakiet szkoleniowy zmniejszono z szesnastu pilotów do dwunastu, a dla mechaników – z siedemdziesięciu pięciu do sześćdziesięciu pięciu. Cięcia dotyczą również systemów szkolenia naziemnego, które miały być zainstalowane w bazie Graf Ignatiewo.

Zobacz też: Włoskie Typhoony w Bułgarii

(bulgarianmilitary.com)

US Air Force / Samuel King Jr.