Zaplanowane na wczoraj loty treningowe myśliwców MiG-29 w bazie Graf Ignatiewo nie odbyły się, ponieważ piloci odmówili latania tymi samolotami z obawy o swoje bezpieczeństwo. Przestrzeń powietrzna była chroniona przez kontyngent włoskich Eurofighterów. Bułgarskie środki masowego przekazu określiły sytuację w bazie jako otwarty bunt.

Na pospiesznie zwołanej konferencji pasowej minister obrony Krasimir Karakaczanow skrytykował media za rozdmuchanie sprawy. Dodał, że ministerstwo obrony przez cały czas było w normalnym kontakcie z dowództwem sił powietrznych i podjęto wszelkie wysiłki by zaradzić zaistniałej sytuacji.

Obawy pilotów o bezpieczeństwo wynikają z tego, że nowe i naprawione w Rosji silniki ciągle nie zostały zamontowane w myśliwcach z powodu braków w dokumentacji. Minister powiedział, że nie mogą złamać kontraktu i podpisywać specjalnych dodatkowych aneksów, właśnie z uwagi na bezpieczeństwo pilotów. A silniki zostaną zamontowane, gdy wszystkie niejasności zostaną wyjaśnione.

– Nie akceptuję mówienia o strajku czy zamieszkach, wojsko to nie przedszkole i nikt nie myślał o takich działaniach – mówi minister obrony. – Utrzymujemy pilotów w gotowości do lotów.

O porannych zajściach wypowiedział się także dowódca bazy generał Iwan Lalow, który stwierdził, że piloci nie mogą latać, jeśli nie czują się w pełni przygotowani. Dodał, iż piloci rano powiedzieli, że nie czują się na siłach wykonać zadania i nikt nie mógł zmusić ich do startu. Dlatego też używanie w tej sytuacji słowa „bunt” jest niewłaściwe.

Generał stwierdził, że sytuacja zaistniała z wielu kompleksowych przyczyn, ale nie podał szczegółów. Otrzymał zapewnienie z ministerstwa obrony, że trwają pace nad rozwiązaniem tych problemów. Jednym ze środków ma być zwiększenie w przyszłym roku budżetu płacowego sił zbrojnych. Przypomnijmy, że Bułgaria niedawno po raz kolejny przełożyła termin rozstrzygnięcia przetargu na zakup nowych myśliwców.

(defense-aerospace.com)

Krasimir Grozev, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported via Wikimedia Commons