Podczas odbywającej się w czarnomorskim porcie Warna uroczystej ceremonii, bułgarska marynarka wojenne oficjalnie wycofała z użycia swój ostatni okręt podwodny. Był to okręt radzieckiego projektu 633 (NATO: Romeo) o nazwie własnej Slava.

Praktycznie, okręt pozostawał poza służbą już od sześciu lat, a od 10 lat nie mógł się zanurzać z powodu złego stanu technicznego. Pomimo tego, jeszcze w 2009 roku bułgarska flota zorganizowała dzień otwarty z okazji 55 rocznicy ponownego utworzenia sił podwodnych. Teraz jednostka zostanie przekazana samorządowi Warny i zostanie przekształcona w okręt muzeum.

Bułgarska flota podwodna została utworzona w 1916 roku, jednak po porażce państw centralnych państwu temu zakazano posiadania okrętów podwodnych. Jednostki tej klasy pojawiły się we flocie ponownie dopiero w 1954 roku gdy trzy okręty zostały przekazane przez Związek Radziecki, a następne dwa w 1958 roku. Jednym z tych dwóch ostatnich była właśnie Slava. Jednostki te były wycofywane stopniowo począwszy od 1989 roku z powodu braku pieniędzy na ich utrzymanie.

Pojawiały się plotki o możliwości pozyskania jakichś nowszych, używanych okrętów podwodnych, ale póki co nie znalazły one potwierdzenia.

(defencegreece.com)