Bułgarski rząd podjął decyzję o przeznaczeniu funduszy na zakup dwóch okrętów wojennych wielkości korwety. Projekt ma kosztować 419 milionów euro i zostanie przekazany do akceptacji parlamentu pod koniec maja.

Najprawdopodobniej kadłuby zostaną zbudowane w Bułgarii, a ich wyposażenie zostanie zakupione w państwach NATO. Na razie niewiele wiadomo na temat specyfikacji tych okrętów. Prawdopodobnie będą miały wyporność około 1500 ton, a ich uzbrojenie stanowić będą rakiety woda-woda i woda-powietrze. Ponadto oba okręty muszą posiadać lądowisko dla śmigłowca zdolne zmieścić maszyny wielkości AS365MB Panther, które są w uzbrojeniu bułgarskiej marynarki.

Jeśli nie będzie nieprzewidzianych trudności, kontrakt powinien być podpisany jeszcze w tym roku. Pierwsza jednostka powinna być dostarczona w ciągu czterech lat od podpisania umowy, a druga dwa lata później. Oba okręty powinny osiągnąć gotowość bojową w ciągu pięciu do sześciu lat od podpisania umowy.

W ramach modernizacji marynarki, Bułgaria w 2006 roku zamówiła cztery korwety typu Gowind 200, ale z powodu braku funduszy do ostatecznego podpisania umowy nie doszło i w 2009 roku formalnie anulowano to zamówienie.

Na zdjęciu należąca do Bułgarii ex-belgijska fregata Drazki.

(shephardmedia.com, fot. Дима Сергиенко via Wikimedia Commons)