Bułgaria uczyniła kolejny krok w procesie pozyskania nowych myśliwców. Minister obrony tego kraju wystosował do czterech państw zapytania ofertowe na samoloty. Szwecja, Włochy, Portugalia i Stany Zjednoczone mają teraz czas do marca przyszłego roku aby przedstawić swoje propozycje.

Podobnie jak to było w przypadku Rumunii, i w tym wypadku spodziewana jest wspólna oferta Stanów Zjednoczonych i Portugalii, które zaproponują używane F-16A zmodyfikowane do standardu MLU. Samoloty zostałyby pozyskane z amerykańskich zapasów, a następnie zmodernizowane w Portugalii przez zakłady OGMA. Pakiet logistyczny i uzbrojenia zostałoby dostarczone przez Stany Zjednoczone poprzez program Foreign Military Sales.

Włoska propozycja dotyczy używanych Eurofighterów Tranche 1, a samoloty zostałyby pozyskane bezpośrednio z włoskich sił powietrznych. Z kolei Szwecja może zaproponować zarówno nowe jak i używane Gripeny C/D. Wcześniej także izraelski Israel Aerospace Industries oferował używane F-16C/D Block 30, ale propozycja ta została odrzucona, ponieważ Bułgaria chciała samolot używany w NATO bądź Unii Europejskiej.

Zakup myśliwców ma być zrealizowany w formule umowy międzyrządowej. Po przedstawieniu ofert ostateczny wybór zostanie dokonany w połowie przyszłego roku i wtedy jeszcze umowa będzie musiała być zatwierdzona przez parlament. Jest niewielka szansa, że wydarzy się to jeszcze w 2017 roku, a bardziej prawdopodobne jest, że głosowanie odbędzie się na początku 2018 roku. Na zakup minimum ośmiu myśliwców wielozadaniowych Bułgaria przeznaczyła 767 milionów euro. Na lata 2022–2023 zaplanowana jest druga faza przetargu, w ramach której planowany jest zakup kolejnych ośmiu samolotów.

(flightglobal.com, fot. Łukasz Golowanow, Konflikty.pl)

Łukasz Golowanow, Konflikty.pl