Minister Obrony Bułgarii – Aniu Angełow – powiedział, że do 2020 roku jego kraj wyda 1,5 miliarda dolarów na zakup uzbrojenia. Ma to na celu dostosowanie armii do standardów NATO.

Kwota zostanie rozdzielona na trzynaście projektów, wśród których znajdują się między innymi: zakup ośmiu myśliwców (nowych lub używanych), uzbrojenie i systemy nawigacyjne dla marynarki wojennej, systemy łączności i dowodzenia dla wojsk lądowych i sił powietrznych.

Minister powiedział, że gwarantuje przeznaczenie 1,5% PKB na wydatki zbrojeniowe, co jest minimum wymaganym dla przeprowadzenie modernizacji armii. Niedawno z powodu kłopotów budżetowych Bułgaria zmniejszyła swoje siły zbrojne i ograniczyła ich finansowanie w 2011 roku do 1,3% PKB w porównaniu do 1,74% w 2010 i 2,4% w 2008 roku.

Bułgaria wstąpiła do NATO w 2004 roku i stale pracuje nad zastąpieniem sprzętu radzieckiego pochodzenie, zachodnim. Do tej pory udało się zakupić miedzy innymi samoloty transportowe C-27J Spartan, śmigłowce AS532 Cougar i AS565 Panther oraz samochody terenowe od DaimleraChryslera.

(bloomberg.com)