2 lutego bułgarski minister obrony powiedział, że rozesłał do Niemiec, Francji, Szwecji i Stanów Zjednoczonych zapytania odnośnie możliwości zakupu nowych lub używanych myśliwców dla bułgarskiego lotnictwa. Nie podano, o jakie firmy chodzi, ale można się domyślać, że o EADS, Saaba i Lockheed Martin.

W zapytaniu poruszono nie tylko kwestię możliwości bojowych samolotów, ale także gotowość państw do wsparcia logistycznego, dodatkowego wyposażenia, treningu pilotów, możliwych sposobów finansowania, szacowanego okresu eksploatacji itp. Bułgaria zamierza kupić osiem maszyn, ale nie określono jeszcze kwoty, jaką gotowa jest na to przeznaczyć. Będzie to kwestia dyskusji po otrzymaniu odpowiedzi z czterech państw. Oficjalne ogłoszenie przetargu planowane jest na początek 2012 roku.

W ujawnionych przez WikiLeaks dokumentach znalazły się informacje, że swego czasu amerykański rząd wywierał na Bułgarię silne naciski, żeby nie ogłaszała przetargu na nowe samoloty, ale kupiła używane F-16 lub F/A-18. Jednocześnie powiedział, że jeżeli jednak przetarg będzie to amerykańskie firmy oczywiście wezmą w nim udział.

(defencenews.com)