W wyniku rekomendacji złożonych przez parlamentarną komisję dochodzeniową podjęto decyzję o powtórzeniu przetargu na zakup myśliwców. Za pierwszym razem wygrał JAS 39C Gripen, który pokonał włoskie używane Eurofightery Tranche 1. Ostateczna decyzja miała zostać podjęta przez nowy rząd po majowych wyborach parlamentarnych.

Komisja, która zakończyła prace 20 września, wskazała, że połączona oferta portugalsko-amerykańska na używane myśliwce F-16 została odrzucona bez dostatecznego uzasadnienia, co uniemożliwiło uczciwe porównanie wszystkich ofert. Anonimowe źródła informują, że oferta została odrzucona, ponieważ zakładała inny harmonogram płatności niż przewidziany przez rząd bułgarski.

W raporcie komisja zaleca ministrowi obrony ponowne przeanalizowanie wymagań, które znajdą się w zapytaniach ofertowych, oraz wysłanie zapytań do większej liczby państw. Bułgaria zamierza kupić samoloty w formule umowy międzyrządowej. Dalsze kroki zależą teraz od ministra obrony Krasimira Karakaczanowa.

Bułgaria zamierza zakupić szesnaście myśliwców w dwóch partiach po osiem maszyn. Przeznaczyła na ten cel 767 milionów euro, za które zamierza kupić również symulator, pakiet szkoleniowy, pakiet logistyczny oraz niewielką ilość uzbrojenia powietrze–powietrze i powietrze–ziemia.

(flightglobal.com)

Maciej Hyps, konflikty.pl