Z sierpniowego wydania gazety Al-Dżajsz wynika, że Algieria jest w posiadaniu zestawów przeciwlotniczych średniego zasięgu Buk-M2E. Opublikowano w niej artykuł dotyczący przeprowadzonych w lipcu ćwiczeń algierskich sił zbrojnych, w tym wojsk obrony przeciwlotniczej, o kryptonimie „Madżd 2017” i opatrzony fotografiami użytego tam sprzętu. Algierczycy ujawnili wówczas wyrzutnię z radarem (TELAR) 9A310M1, wyposażoną w radiolokator ze skanowaniem fazowym i strzelającą pociskiem 9M317.

Algierski Buk-M2E osadzony jest na białoruskim kołowym podwoziu MZKT 6922 w układzie 6 × 6 zamiast gąsienicowych podwozi używanych przez większość operatorów Buków, w tym Egipt i Syrię. Ciekawe jest to, że w poprzednim raporcie z ćwiczeń algierskich sił zbrojnych w Trzecim Okręgu Wojskowym, odpowiedzialnym za obronę granicy Algierii z Marokiem, o zestawach Buk nie wspominano.

Informacje z Algierii potwierdzają doniesienia rosyjskiego Kommiersanta z kwietnia 2016 roku o dostawach z systemów Buk-M2E i śmigłowców Mi-28NE. Gazeta twierdziła, że dostawy obu rodzajów uzbrojenia rozpoczną się niebawem. Algier pochwalił się odebranymi Mi-28NE w sierpniu 2016 roku. Poza tym do północnoafrykańskiego państwa trafiają również zestawy przeciwpancernych pocisków kierowanych Kornet-EM. Umowy podpisano w latach 2013–2014.

Zobacz też: Algierskie T-90 z systemem Sztora-1

(janes.com)

Vitaly V. Kuzmin na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International