W wywiadzie udzielonym stacji radiowej Echo Moskwy dowódca Wojsk Obrony Powietrznej Federacji Rosyjskiej, generał Aleksander Leonow poinformował o tym, że pierwsze dostawy zaawansowanych rakietowych systemów obrony przeciwlotniczej Buk-M3 rozpoczną się w 2016 roku.

– Obecnie jesteśmy w trakcie planowania przezbrojenia, zgodnie z którym zastąpimy starsze wersje systemu – Buk-M1 – modelami bardziej zaawansowanymi – powiedział Leonow. Tym samym oznacza to, że Rosjanie porzucą dotychczasowe zamiary modernizacji wyrzutni Buk-M1, a także zastąpienia przynajmniej części z nich wariantem rozwojowym Buk-M2.

Systemy rakietowe średniego zasięgu klasy powierzchnia-powietrze Buk-M3 są zmodernizowaną wersją systemu Buk- M1. Zmiany polegały na wyposażeniu egzemplarzy w nowoczesne systemy elektroniczne, a także ulepszone radary, których zaletą jest pokrywanie zasięgiem większej powierzchni i śledzenie większej liczby obiektów. W konsekwencji mają umożliwić wyrzutniom zwalczanie do 36 celów jednocześnie.

Wyrzutnia przewożona jest na podwoziu gąsienicowym, podobnym do tego, na którym umieszczony jest Buk- M2. Istotna różnica polega na tym, że w kontenerach umieszczono sześć pocisków rakietowych 9M317ME (z morskiego wariantu), ułożonych w dwa rzędy po trzy sztuki. W poprzednich wersjach znajdują się cztery pociski.

(armyrecognition.com; ria.ru)

Vitaly V. Kuzmin, via Wikimedia Commons, na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0