Biuro prasowe kirgiskiego sztabu generalnego kirgiskich sił zbrojnych poinformowało, że na początku lutego z Moskwy na lotnisko międzynarodowe Biszkek-Manas w kirgiskiej stolicy przybyła pierwsza transza transporterów opancerzonych BTR-70M. W ceremonii odbioru wzięli udział przedstawiciele sztabu generalnego i kirgiskiego ministerstwa obrony. Jak na razie Kirgistanie muszą zadowolić się jedynie ośmioma pojazdami, reszta bowiem ma dotrzeć do środkowoazjatyckiego państwa w najbliższej przyszłości.

Wraz z pełni wyposażonymi transporterami BTR-70M wojska lądowe otrzymały trenażery dla kierowców pojazdów tego typu. Pojazdy trafią niebawem do służby w rodzimych wojskach lądowych. Dostawa jest przejawem zobowiązań Kremla w ramach współpracy wojskowej z Kirgistanem. Podobne dostawy sprzętu pancernego dotarły niedawno do Mongolii.

BTR-70M to zmodernizowana wersja transportera opancerzonego BTR-70, który wszedł do służby w sowieckich siłach zbrojnych w 1972 roku. BTR-70M wyposażono w silnik wysokoprężny Kamaz-7403 o mocy 260 koni mechanicznych zamiast dwóch benzynowych i tylną część kadłuba tożsamą z tą, którą zastosowano w BTR-80.

Załogę stanowi trzech żołnierzy, zaś dodatkowych siedmiu może znaleźć się w przedziale desantu. Uzbrojenie transportera stanowi wieża obsługiwana ręcznie wyposażona sprzężone ze sobą wielkokalibrowy karabin maszynowy KPWT kalibru 14,5 milimetra lub DSzK kalibru 12,7 milimetra i karabin maszynowy PKT kalibru 7,62 milimetra.

(armyrecogition.com; na zdjęciu monument BTR-70 w Niżnym Nowogrodzie , fot. Torin, via Wikimedia Commons)