Służba prasowa Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ukrainy poinformowała o tym, że Ukraina i Tajlandia porozumiały się w sprawie montażu kołowych transporterów opancerzonych BTR-3 w azjatyckim państwie. Do podpisania umowy doszło w dniu 3 listopada 2015 roku podczas odbywających się w Bangkoku targach przemysłu obronnego. Ukraińskiej delegacji przewodził minister obrony Stiepan Półtorak.

Sygnowany dokument przewiduje lokalizację linii montażowej na terytorium Królestwa Tajlandii. Na niej składane będą transportery z części dostarczonych przez Ukraińców. Jednocześnie, co nie zostało wprost powiedziane, Ukroboronprom prawdopodobnie ustanowi centralę serwisową transporterów z rodziny BTR-3 w tym państwie. Umowa przewiduje również dalszą współpracę obu krajów w handlu uzbrojeniem, w tym czołgami i transporterami opancerzonymi.

– Nowa umowa zapewni dodatkowe przychody finansowe dla Ukrainy. Poprawi również istniejące możliwości w zakresie produkcji i modernizacji sprzętu wojskowego dla potrzeb wewnętrznych. Porozumienie wzmacnia pozycję Ukrainy w Azji – powiedział wiceszef ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ołeh Hładkowskij.

O toczących się negocjacjach między obu państwami mówiło się już od bardzo dawna, przy okazji potężnych zakupów wozów BTR-3E1. W 2006 roku Tajlandia podpisała umowę przewidującą zakup dziewięćdziesięciu sześciu pojazdów opancerzonych BTR-3E1. W sierpniu 2011 zaś kolejną na dostawę 121 BTR-3E1. Do tej pory Ukraina dostarczyła dwieście trzydzieści trzy wozy w wersji podstawowej, dowodzenia, moździerza samobieżnego (kalibru 81 i 120 milimetrów), wozu zabezpieczenia technicznego i opancerzonego ambulansu. Łączna wartość kontraktu wyniosła 270 milionów dolarów.

W 2013 roku Ukrespecteksport otrzymał kontrakt na dostawę dodatkowych dwudziestu jeden transporterów opancerzonych z rodziny BTR-3 do tajskich sił zbrojnych. W ramach umowy Tajlandia otrzyma piętnaście BTR-3E1, które prawdopodobnie zostaną już zmontowane lokalnie, i sześciu pojazdów BTR-3RK w najnowszej wersji niszczyciela czołgów.

(armyrecognition.com; fot. Pibwl, via Wikimedia Commons, na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa na tych samych warunkach 3.0)