Indonezyjskie ministerstwo obrony wybrało amfibijny transporter opancerzony BT-3F, który w przyszłości będzie zastępował pojazdy BTR-50PK w służbie w oddziałach tamtejszej piechoty morskiej (Korps Marinir). Jeśli obie strony podpiszą kontrakt, będzie to oznaczać, że Indonezja stanie się pierwszym zagranicznym użytkownikiem BT-3F. Korps Marinir jest przeciwny dalszemu procedowaniu zakupu kołowych BTR-ów-4 w układzie 8 × 8 i obecnie bardziej prawdopodobne jest to, że indonezyjski rząd wycofa się ze wcześniejszych planów, zamawiając BT-3F (zobacz też: BMP-3 dla Indonezji).

Źródła bliskie indonezyjskiej marynarce wojennej twierdzą, że kandydata na przyszłą platformę poddano wyczerpującej, wielopłaszczyznowej analizie. Tentara Nasional Indonesia – Angkatan Laut twierdzi, że z wizytą do Rosji uda się dowódca indonezyjskich marines generał Bambang Suswantono. Wraz z delegacją złożoną z przedstawicieli indonezyjskiej marynarki, w tym marines, będzie świadkiem prezentacji możliwości pojazdu BT-3F na obrzeżach Moskwy. Suswantono weźmie również udział w forum militarno-technicznym Armija-2017 i odwiedzi siedziby koncernu , odpowiadającego za rozwój BT-3F.

Komisja Obrony, Wywiadu i Spraw Zagranicznych Indyjskiej Izby Reprezentantów (Komisi I) uprzednio przewidziała 95 milionów dolarów w budżecie obronnym na 2017 rok, które miały być przeznaczone na sfinansowanie wymiany starzejących się BTR-ów-50PK poprzez zakup nowszych BTR-ów-4. Co ciekawe, pierwszą partię pięciu BTR-ów-4 indonezyjskie ministerstwo obrony zamówiło od Ukroboronpromu w lutym 2014 roku.

BT-3F jest wariantem bojowego wozu piechoty BMP-3. Zaprojektowano go w celu zastąpienia BTR-ów-80. BT-3F ma masę bojową 18,5 tony, załoga liczy 3 osoby, a na pokładzie mieści się także 14 żołnierzy desantu. Pojazd dysponuje opancerzaniem na poziomie 4 według normy STANAG 4569, zapewniając ochronę przed nabojami wielkokalibrowymi 14,5 milimetra x 114 wystrzelonymi z karabinu maszynowego KPWT z odległości 200 metrów.

Kadłub BT-3F ma długość 7 metrów, szerokość 3,3 metra i wysokość 3 metry. Pojazd napędzany jest silnikiem dieslowskim o mocy 500 koni mechanicznych, rozpędzającym pojazd do 70 kilometrów na godzinę. Prędkość pływania wynosi 10 kilometrów na godzinę, a zasięg na jednym baku paliwa – 600 kilometrów.

Nowy pojazd jest uzbrojony w zdalnie sterowany moduł DPW-T z karabinem maszynowy PKTM kalibru 7,62 milimetra. Producent zapewnia, że BT-3F może być integrowany z wszystkimi rodzajami zdalnie sterowanych wież opracowanych przez rosyjski przemysł obronny, w tym uzbrojonymi w karabin maszynowy 6P49 Kord 12,5 milimetra, karabin maszynowy KPWT kalibru 14,5 milimetra, a także granatniki: AG-17A kalibru 30 milimetrów i AG-40 kalibru 40 milimetrów.

Zobacz też: Indonezja przyjęła do służby BTR-y-4M

(janes.com)

Vitaly V. Kuzmin, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International