12. Eskadra Royal Air Force, w której wspólnie służą piloci z Wielkiej Brytanii i Kataru, po raz pierwszy przybyła do emiratu nad Zatoką Perską w mieszanym składzie. Wspólnie z innymi jednostkami katarskich sił powietrznych weźmie udział w ćwiczeniach „Epic Skies”. Jednostka służy do zapoznania i przeszkolenia Katarczyków z obsługi Typhoonów, których Katar zamówił dwadzieścia cztery sztuki.

Na Bliski Wchód przybyło około 130 żołnierzy brytyjskich sił powietrznych. Ćwiczenia potrwają dwa tygodnie i będą obejmowały zarówno działania myśliwskie, jak i zwalczanie celów naziemnych. W 12. Eskadrze służą katarscy piloci i technicy. Przed przydzieleniem do tej jednostki przechodzą oni szkolenie w innych ośrodkach w Wielkiej Brytanii.

– To wspaniale móc powrócić do Kataru w tym roku i ponownie zobaczyć wiele znajomych twarzy – powiedział dowódca 12. Eskadry, podpułkownik Chris Wright. – Od czasu zeszłorocznej edycji ćwiczeń „Epic Skies” poczyniliśmy znaczne postępy i teraz wielu katarskich pilotów i mechaników jest w pełni zintegrowanych z 12. Eskadrą. Pierwsi piloci przeszkoleni na Typhoony nie mogą się doczekać sprawdzenia swoich umiejętności.– Tegoroczna edycja „Epic Skies” jest wyjątkowa – dodaje zastępca dowódcy eskadry, podpułkownik Fajsal Al-Ghanim. – Wielokrotnie brałem udział w tych ćwiczeniach w ubiegłych latach, ale po raz pierwszy będę w ich trakcie latał na Typhoonie, nosząc godło 12. Eskadry. Dołączyliśmy do eskadry kilka miesięcy temu i szybko się wdrożyliśmy w codzienną służbę. Nie mogę się doczekać wyzwań, na jakie nasza połączona eskadra natrafi w czasie manewrów.

12. Eskadrę odtworzono w 2018 roku jako pierwszą mieszaną jednostkę brytyjskich sił powietrznych od zakończenia drugiej wojny światowej. Pierwsi Katarczycy zostali do niej skierowani w czerwcu 2020 roku. Eskadra stacjonuje w bazie RAF Coningsby. Wcześniej przez ćwierć wieku 12. Eskadra (Bombowa) latała na Tornadach – zakończyła swoje operacje w grudniu 2017 roku.

(Cpl Babbs Robinson / UK Ministry of Defence 2020)

Odtworzona eskadra, pozbawiona już dopisku „bombowa”, służy do szkolenia katarskich pilotów, którzy powinni utworzyć pierwszą swoją jednostkę latającą na Typhoonach do 2022 roku. Jeszcze zanim do jednostki dołączyli Katarczycy, dla podkreślenia połączonego statusu, w grudniu 2018 roku należące do eskadry myśliwce przeleciały nad stolicą Kataru w ramach obchodów święta narodowego. Wtedy również wzięły udział w ćwiczeniach „Epic Skies”. Eskadra jest wyposażona w Typhoony Tranche 3.Na 2022 rok zaplanowano udział eskadry w zabezpieczaniu finałów mistrzostw świata w piłce nożnej. Po zakończeniu tego zadania i szkolenia Katarczyków eskadra ponownie stanie się całkowicie brytyjska, zostanie przezbrojona w najstarsze Typhoony Tranche 1 i będzie odgrywała podwójną rolę – jednostki obrony powietrznej i „agresorów”. Tym samym będzie to jednostka bliźniacza do IX Eskadry (Bombowej) z RAF Lossiemouth w Szkocji.

Rząd Kataru zawarł 10 grudnia 2017 roku kontrakt na dostawę dwudziestu czterech myśliwców wielozadaniowych Eurofighter Typhoon. Podpisy pod umową złożyli brytyjski sekretarz obrony Gavin Williamson i katarski minister obrony Chalid ibn Muhammad al-Atijja. Wartość umowy wynosi 6 miliardów funtów. W ramach kontraktu zawarto porozumienie z MBDA na dostawy pocisków powietrze–powietrze Meteor i powietrze–ziemia Brimstone oraz bomb kierowanych Paveway IV. Liczby bomb i pocisków nie ujawniono.

Równolegle Katar wyposaża swoje wojska lotnicze we francuskie myśliwce Dassault Rafale i amerykańskie Boeing F-15QA (po trzydzieści sześć oby typów). Dla dwumilionowego kraju tak szeroki wachlarz samolotów wielozadaniowych będzie nie zaspokojeniem potrzeb ściśle wojskowych, ale sposobem nawiązania ścisłych więzi z Zachodem w obliczu kryzysu w stosunkach z innymi państwami arabskimi i ukazania światu zasobności własnego budżetu.

Zobacz też: Niemcy modernizują litewskie M577

(raf.mod.uk)

Cpl Ed Wright / RAF / UK Ministry of Defence 2020