Airbus Helicopters zakończył dostawę dwudziestu dziewięciu śmigłowców H135 i trzech H145, stanowiących jeden z elementów nowego brytyjskiego systemu szkolenia pilotów wojskowych MFTS (Military Flying Training System). Śmigłowce stacjonują w dwóch bazach, RAF Shawbury i RAF Valley, które w ostatnim czasie zostały zmodernizowane specjalnie pod kątem nowych maszyn.

Już 1 kwietnia 2018 roku – dokładnie w setne urodziny RAF-u – ministerstwo obrony poinformowało o gotowości śmigłowcowego elementu MFTS do rozpoczęcia szkolenia. Formalnie maszyny należą do firmy Ascent Flight Training, szkolącej pilotów na zlecenie ministerstwa obrony.

H135 Juno i H145 Jupiter to trzecia generacja śmigłowców Airbusa wykorzystywana do szkolenia brytyjskich pilotów. W 1973 roku marynarka wojenna, wojska lądowe i siły powietrzne zakupiły śmigłowce SA341 Gazelle, a od 1997 roku w służbie pozostają również AS350 Squirrel. Oryginalnie zostały wyprodukowane przez francuską firmę Aérospatiale, która następnie współtworzyła Eurocoptera i w końcu Airbus Helicopters.

Zobacz też: Pierwsze Texany w RAF Valley

(adsadvance.co.uk)

Maciej Hypś, Konflikty.pl