Raimonds Vējonis i Philip Hammond podpisali wstępne porozumienie dotyczące zakupu przez Łotwę 120 czołgów rozpoznawczych. Ministrowie obrony Łotwy i Wielkiej Brytanii sygnowali dokument podczas spotkania ministrów obrony państw członkowskich NATO w Brukseli.

Jak powiedział rzecznik prasowy łotewskiego ministerstwa obrony, wartość transakcji wyniesie siedemdziesiąt milionów euro, płatne w dwóch ratach. Nie ustalono jednak harmonogramu dostaw. Przewiduje się, że łotewskie wojska lądowe otrzymają pojazdy do 2020 roku. Nie jest jednak pewne, jakie to będą wozy. Wiadomo tylko, że dostawa będzie się składać z czołgów używanych dotychczas przez Brytyjczyków. Spekuluje się, że Łotysze będą musieli się zadowolić dość przestarzałymi FV107 Scimitar. Porozumienie nabierze mocy prawnej w maju bieżącego roku. Transakcja wpisuje się w zaplanowany na lata 2014–2020 rozwój łotewskich wojsk lądowych.

FV107 Scimitar to lekki czołg rozpoznawczy produkcji brytyjskiej, uzbrojony w armatę automatyczną L21 RARDEN kalibru 30 milimetrów, sprzężoną z karabinem maszynowym L37A1 GPMG kalibru 7,62 milimetra.

(defensenews.com)