W ramach rozpoczynających się na Ukrainie międzynarodowych ćwiczeń „Joint Endeavour” na poligon Terniwśki zdesantowano 250 brytyjskich żołnierzy z 16. Brygady Powietrznoszturmowej. Był to pierwszy desant brytyjskich spadochroniarzy w tym państwie. Żołnierze przylecieli samolotami transportowymi C-130 Hercules bezpośrednio z Wielkiej Brytanii, z bazy RAF Brize Norton. Po drodze transportowce uzupełniały paliwo w powietrzu.

Główna faza manewrów rozpocznie się 22 września. Będą to pierwsze ćwiczenia międzynarodowe od momentu uzyskania przez Ukrainę w czerwcu statusu członka Programu Rozszerzonych Możliwości NATO. Celem ćwiczeń jest umocnienie relacji między Wielką Brytanią i Ukrainą oraz zdobycie nowych doświadczeń w dziedzinie szybkiego dyslokowania oddziałów drogą powietrzną w celu zapobiegnięcia zagrożeniom dla bezpieczeństwa.

– W tym tygodniu została po raz kolejny zaprezentowana elastyczność floty transportowej RAF-u, a samoloty C-130 po raz kolejny pokazały swoją uniwersalność i daleki zasięg – powiedział generał dywizji Al Gillespie, dowódca 2. Grupy RAF-u, odpowiadającej między innymi za brytyjskie samoloty transportowe. – Chociaż nasze zaangażowanie w operacje humanitarne na całym świecie jest dobrze znane, desant spadochronowy jest przypomnieniem naszej kluczowej roli w transporcie brytyjskich sił zbrojnych.

W manewrach weźmie udział 8 tysięcy żołnierzy głównie z Ukrainy i Wielkiej Brytanii, ale małe oddziały przysłały również Kanada i Stany Zjednoczone. Pomogą one wojskom gospodarzy zdobyć dodatkowe doświadczenie we współdziałaniu z oddziałami NATO. Od momentu zajęcia Krymu przez Rosję wojska brytyjskie często współpracują z ukraińskimi. W ciągu ostatnich pięciu lat w ramach operacji „Orbital” Brytyjczycy przeszkolili ponad 18 tysięcy Ukraińców.

W ostatnim czasie współpraca ma szansę jeszcze się pogłębić. Ambasador Ukrainy w Londynie poinformował, że obie strony przygotowują się do podpisania dużej umowy na dostawę uzbrojenia na Ukrainę. W dodatku umowa ma dotyczyć nie tylko dostarczenia uzbrojenia, ale także jakiegoś rodzaju udziału ukraińskiego przemysłu w jego produkcji. Pozwoli to Ukrainie na zdywersyfikowanie dostawców, a dla Wielkiej Brytanii będzie elementem budowania na nowo swojej pozycji w świecie po wystąpieniu z Unii Europejskiej.

Zobacz też: Peru i Chile zainteresowane BrahMosami

(raf.mod.uk)

Crown Copyright 2020