Żołnierze brytyjskiego 2. Batalionu Królewskich Strzelców Gurkhów wzięli udział w operacji przewiezienia siedemnastu nosorożców czarnych z Republiki Południowej Afryki do parku narodowego w Malawi. Krytycznie zagrożone wyginięciem zwierzęta mają być przeniesione na lepiej chroniony obszar, gdzie nie będą narażone na kontakt z kłusownikami.

Zwierzęta przetransportowano drogą powietrzną i lądową z KwaZulu-Natalu we wschodniej RPA do parku narodowego Liwonde. Dowódca miejscowych sił brytyjskich, major Jez England, stwierdził, że operacja zakończyła się całkowitym sukcesem. Drugi etap to zaplanowane na trzy miesiące szkolenie, podczas którego malawijska straż chroniąca parki narodowe zostanie przeszkolona, aby lepiej walczyć z kłusownikami.

Wielka Brytania aktywnie włączyła się w program ochrony afrykańskiej fauny. W latach 2014–2021 na ratowanie nosorożców zwyczajnych ma być przeznaczone łącznie 36 milionów funtów. Dla brytyjskich żołnierzy współpraca z afrykańskimi obrońcami przyrody jest okazją do odbycia ćwiczeń w wymagających warunkach terenowych.

Zobacz też: Malawijscy żołnierze sadzą drzewa

(bbc.com)

Yathin S Krishnappa, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported