Brytyjski resort obrony poinformował dzisiaj o dostarczeniu pierwszej z czternastu armatohaubic kołowych Archer, odkupionych w marcu z zasobów szwedzkich wojsk lądowych. Archery mają uzupełnić lukę powstałą po przekazaniu Ukrainie trzydziestu dwóch systemów artyleryjskich AS90.

Nowe armatohaubice trafią na wyposażenie 19 Pułku Artylerii Królewskiej (The Scottish Gunners) stacjonującego na co dzień w Larkhill w hrabstwie Wiltshire. Pułk stanowi obecnie część sformowanej w ubiegłym roku w ramach programu Future Soldier 1 Brygady Głębokiego Rozpoznania (DRS). Zgodnie z przewidywaniami Archery osiągną wstępną gotowość operacyjną w przyszłym roku.

Według komunikatu Defence Equipment and Support (DE&S) szwedzkie systemy artyleryjskie pozyskano na mocy umowy międzyrządowej, podpisanej bezpośrednio ze szwedzką agencją do spraw zamówień obronnych (Försvarets materielverk). Przed dostarczeniem do brytyjskich wojsk lądowych zostały zmodernizowane i dostosowane do brytyjskich wymagań przez spółkę BAE Systems Bofors.Do końca roku mają zostać dostarczone jeszcze cztery kolejne Archery, zaś pozostałe dotrą na Wyspy do wiosny przyszłego roku. Pułkownik Stuart Nasse, zastępca szefa DE&S przekazał, że kontrakt zrealizowano w ekspresowym tempie: od zawarcia umowy do rozpoczęcia dostaw minęło niespełna sześć miesięcy. Kontrakt przewiduje również pozyskanie zapasu amunicji oraz zwiera pakiet szkoleniowy i logistyczny.

– Mieliśmy niedopuszczalną lukę w zdolnościach, którą musieliśmy wypełnić, i mieliśmy szczęście, że nasi szwedzcy sojusznicy mieli dla nas okazję zakupu części własnych systemów artyleryjskich Archer. Oznaczało to, że mogliśmy działać szybko, wykorzystać okazję i pozyskać nowe możliwości – powiedział Nasse. Dodał również, że resort obrony chciał pozyskać dwadzieścia cztery Archery – pełen pułk artylerii – jednak przez ograniczoną dostępność pozyskano tylko czternaście. Szwedzkie wojska lądowe posiadały tylko czterdzieści osiem systemów, z czego osiem przekazano Ukrainie.

W ubiegłym miesiącu Försvarets materielverk zawarła jednak kontrakt na dostawę kolejnych czterdziestu ośmiu armatohaubic osadzonych na nowym podwoziu samochodu ciężarowego Rheinmetall HX2 8 × 8. Zakup ten pozwoli zastąpić odstąpione sojusznikom systemy i rozbudować potencjał szwedzkiej artylerii.Według obecnego harmonogramu Brytyjczycy będą prowadzić testy systemu przez mniej więcej sześć miesięcy, po czym artylerzyści rozpoczną szkolenie wiosną przyszłego roku, aby latem odbyć pierwsze strzelania na terenie Wielkiej Brytanii.

Podstawę Royal Artillery stanowiło około dziewięćdziesięciu armatohaubic AS90. Wprowadzony do służby w latach dziewięćdziesiątych system artyleryjski nie przystaje do wymagań współczesnego pola walki i znacząco odstaje możliwościami od zagranicznych odpowiedników. AS90 ma lufę o długości 39 kalibrów, przez co donośność ognia wynosi około 20 kilometrów. Nowoczesne systemy, dysponujące lufą o długości 52 kalibrów, mogą razić cele oddalone o ponad 40 kilometrów.

AS90 podczas testów ogniowych w Basrze w Iraku w 2008 roku.
(US Army)

Trzydzieści dwa AS90 trafiły do Ukrainy w ramach brytyjskiego pakietu wsparcia, co uszczupliło zasoby Royal Artillery o jedną trzecią. W celu uzupełnienia luk resort obrony postanowił w ciągu dwunastu miesięcy zakupić rozwiązanie pomostowe. „Pomostem” stały się Archery. Pozostaną one w służbie do czasu dostarczenia nowej armatohaubicy samobieżnej, pozyskiwanej w ramach programu Mobile Fires Platform.

W lipcu minister stanu do spraw zamówień obronnych James Cartlidge przekazał, że nowy system artyleryjski ma osiągnąć wstępną gotowość operacyjną do 2029 roku, zaś pełną – trzy lata później. W miarę możliwość planowane jest przyśpieszenie procedury i szybsze udzielenie zamówienia na nowe haubice.

Zobacz też: GRU i wojsko przejmują interesy Grupy Wagnera w Afryce

US Air National Guard / Staff Sgt. Bryan Myhr