Major Ben Parkyn z 1. Szwadronu pułku dragonów The Queen’s Dragoon Guards, który stacjonuje w Bemowie Piskim w ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO, otwarcie wyraził obawy odnośnie do możliwości rozpoczęcia wojny hybrydowej na terytorium Polski.

– Wiemy, że jesteśmy stale obserwowani, i mieliśmy kilka przykładów takiej aktywności – powiedział major Parkyn. – Dotyczyły one zarówno spektrum elektromagnetycznego, jak i działań fizycznych, więc ta świadomość jest stale obecna w głowach żołnierzy.

Wojna hybrydowa to pojęcie odnoszące się do szerokiego spektrum działań łączących klasyczną taktykę wojenną z działaniami propagandowymi, zakłóceniami łączności, wpływaniem na wybory, sianiem dezinformacji i atakami w cyberprzestrzeni. Celem jest wywołanie chaosu, a nawet podziałów wśród sojuszników.

Major Parkyn przywołał przykład, w którym nad jednym z obozów wojskowych w innym państwie naszego regionu przeleciał dron. Chociaż prawdopodobnie nie miało to żadnego związku z działaniami potencjalnego przeciwnika i było co najwyżej chuligańskim wybrykiem, i tak nie powinno się zdarzyć. Główne niebezpieczeństwo wojny hybrydowej wiąże się z tym, że wykorzystuje ona szarą przestrzeń między pokojem a wojną. W społeczeństwie demokratycznym ta przestrzeń jest szeroka.

– W którym momencie problem lokalnej policji staje się również moim problemem? To nie jest i nigdy nie będzie sprecyzowane. To jest ten kluczowy element. Rozpoczęcie wojny jest łatwe, to opcja zerojedynkowa. Dlatego to właśnie moment na chwilę przed rozpoczęciem działań wojskowych interesuje nas i naszego przeciwnika najbardziej – tłumaczy Brytyjczyk.

Brytyjscy żołnierze są świadomi całej sytuacji i znają powody, dla których znaleźli się w Polsce. Jest to kontyngent nietypowy, ponieważ nie jest to zwykła tura operacyjna w czasie prawdziwych działań wojennych ani nie jest to stałe przebazowanie jak w czasie zimnej wojny, gdy żołnierze mogli zabierać swoje rodziny. Ale jak dodaje major, zagrożenie jest prawdziwe i zarówno on, jak i jego oddział osobiście go doświadczyli.

Zobacz też: Operator SAS walczył w tunelu, używając Glocka i młotka

(forces.net)

Crown Copyright 2018