Brytyjski kontyngent w Mali ma wykorzystywać na szeroką skalę australijskie zdalnie sterowane aparaty latające Drone40. Jest to niezwykle interesująca konstrukcja zdolna do wykonywania szeregu zadań rozpoznawczych i bojowych, a co jeszcze ciekawsze – można ją wystrzeliwać ze standardowych samodzielnych i podwieszanych granatników kalibru 40 milimetrów.

Brytyjska grupa zadaniowa w Mali złożona z kontyngentów z pułków Light Dragoons i Royal Anglian prowadzi operację „Newcombe”. Tym sposobem Brytyjczycy zapewniają wsparcie wymierzonej w islamistów francuskiej operacji „Barkhane”. Oba pułki brytyjskich wojsk lądowych zetknęły się już z australijską konstrukcją – Drone40 zauważono w październiku ubiegłego roku w trakcie ćwiczeń Mission Rehearsal Exercise, będących elementem przygotowań do misji w Mali.

Nie wiadomo jednak, czy Drone40 został już przyjęty na uzbrojenie brytyjskich sił zbrojnych czy też raczej przechodzi intensywne testy operacyjne. Według niepotwierdzonych informacji na potrzeby misji Londyn kupił kilkaset mikrodronów tego typu.Opracowany przez DefendTex Drone40 zadebiutował w roku 2019 na Special Operations Forces Industry Conference. Początkowo był pomyślany jako system do zwalczania wrogich bezzałogowców, koncepcyjnie podobny do Interceptora opracowanego przez kalifornijską firmę Anduril, a zamówionego przez amerykańska i brytyjską piechotę morską. Z czasem jednak wpływ na australijską konstrukcję wywarły doświadczenia misji w Iraku i Afganistanie.

Okazało się tam, że uzbrojonych wyłącznie w broń strzelecką kalibru 5,56 milimetra i granatniki Australijczyków ostrzeliwano z odległości, na których nie mogli skutecznie odpowiedzieć ogniem. DefendTex postanowił więc umożliwić australijskiej piechocie rażenie celów na dystansie powyżej 500 metrów. Niewielki czterowirnikowiec zdolny do przenoszenia granatów kalibru 40 milimetrów okazał się atrakcyjną opcją.Pewnym problemem jest konieczność stosowania broni przystosowanej do strzelania niestandardową amunicją tego kalibru, takiej jak Heckler & Koch AG36 czy jego wersja rozwojowa M320, używana w amerykańskich i brytyjskich siłach zbrojnych. Tym samym odpada wykorzystanie bardzo popularnych granatników M203.

Karabinek automatyczny L85A2 z granatnikiem L123A1 UGL, czyli H&K AG36.
(Ministry of Defence, Open Government Licence version 1.0)

Z biegiem czasu rodzaj ładunków przenoszonych przez Drone40 zaczął się zwiększać. Bezzałogowiec może przenosić większość typów granatów kalibru 40 milimetrów, z dymnymi i błyskowo-hukowymi włącznie. Ładunki rozpoznawcze umożliwiają transmisję danych w czasie rzeczywistym. Kolejne opcje to sprzęt zakłócający i laserowe wskaźniki celu, dające piechocie nowe możliwości współpracy z lotnictwem i artylerią.

Drone40 ma również działać w półautonomicznym roju i jako amunicja krążąca. DefendTex twierdzi nawet, że pracuje nad wykorzystaniem bezzałogowca w trybie MRSI (Multiple Rounds Simultaneous Impact). Pojedynczy żołnierz wystrzeliwałby w krótkim czasie kilka takich mikrodronów, a te jednocześnie uderzałyby we wskazany cel. Pozwoliłoby to atakować przy użyciu różnych rodzajów amunicji, a tym samym zwiększałoby skuteczność rażenia kompleksowych lub rozproszonych celów.

W obecnej konfiguracji Drone40 ma zasięg około 20 kilometrów i w zależności od masy ładunku może pozostawać w powietrzu od 30 do 60 minut. Pewnym ograniczeniem jest odległość od stanowiska operatora, ale można temu zaradzić dzięki wykorzystaniu części bezzałogowców w roli latających stacji przekaźnikowych.Mimo tak szerokich możliwości Brytyjczycy wykorzystują w Mali niewiele z nich. Jak poinformował na Twitterze podpułkownik Will Meddings, dowódca 2. batalionu Royal Anglian Regiment, Drone40 wykorzystywane są jedynie w misjach obserwacyjnych i rozpoznawczych, zaś żołnierze posługują się wersją startująca z ręki.

DefendTex oferuje Drone40 także siłom zbrojnym Australii, nowej Zelandii, USA i Kanady, Wielka Brytanie jest jednak najprawdopodobniej pierwszym użytkownikiem. Zastosowane rozwiązania są skalowalne, w związku z czym firma rozpoczęła prace nad analogicznymi bezzałogowcami, które można wystrzeliwać z moździerzy kalibru 60 i 81 milimetrów oraz haubic kalibru 155 milimetrów.

Drone40 nie jest jedynym bezzałogowcem, który można wystrzelić z granatnika kalibru 40 milimetrów. Pochodząca również z Australii firma Skyborne Technologies opracowała czterowirnikowy Cerberus GL. System był testowany przez US Army. Z kolei amerykańskie Laboratorium Badawcze Wojsk Lądowych (ARL) skonstruowało rozpoznawczy Grenade Launched Unmanned Aerial System (GLUAS). Zasięg tego bezzałogowca wynosi tylko około półtora kilometra, może jednak otrzymywać się w powietrzu przez nawet 90 minut.

Zobacz też: Rosja dostarczyła T-72B1 i BRDM-2 Laosowi

(overtdefense.com, thedrive.com)

DefendTex / US Army / Tia Sokimson