US Navy opublikowała fotografię okrętu podwodnego najwyraźniej wyposażonego w broń laserową. Jednostką tą jest USS Minnesota (SSN 783) typu Virginia, a zdjęcie datowane jest na 20 grudnia ubiegłego roku. Pentagon na razie nie potwierdził oficjalnie tych rewelacji.

O wyposażeniu okrętów podwodnych w broń laserową mówi się już od dobrych dziesięciu lat. W roku 2017 US Navy rozpoczęła nawet prace nad integracją takiego uzbrojenia z masztem optronicznym. Największym wyzwaniem jest tutaj opracowanie systemu zasilania pozwalającego przesyłać odpowiednie ilości energii do urządzenia umieszczonego na szczycie teleskopowego masztu.

Cały czas trwają też dyskusje nad przydatnością broni laserowej dla okrętów podwodnych. Oczywistym rozwiązaniem wydaje się użycie laserów do zwalczania samolotów, śmigłowców ZOP czy dronów. Zaradziłoby to problemowi zapewniania okrętom podwodnym środków obrony przeciwlotniczej. Wcześniejsze rozwiązania w postaci wyrzutni pocisków rakietowych i działek nie zapewniały odpowiedniego stopnia skrytości.

Pod uwagę brane jest także wykorzystanie tak uzbrojonych jednostek w roli wysuniętej linii obrony grup lotniskowcowych w przypadku ataków rojów nawodnych i powietrznych bezzałogowców. Pojawiają się też sugestie jakiegoś niekonwencjonalnego pomysłu autorstwa Dowództwa Operacji Specjalnych.

Zdjęcie USS Minnesota sugeruje jednak, iż podobnie jak w przypadku niszczycieli US Navy zdecydowała się na taktykę drobnych kroków. Widoczne na fotografii urządzenie (trzymane przez marynarza klęczącego po lewej stronie) zidentyfikowano jako Glare LA-9/P, klasyfikowany jako broń niezabijająca. Urządzenia takie służą do oślepiania środków obserwacji przeciwnika.

Amerykańska marynarka wojenna sukcesywnie rozwija systemy broni laserowej. 16 maja tego roku w trakcie ćwiczeń w rejonie Pearl Harbor system SSL-TM zainstalowany na pokładzie okrętu desantowego USS Portland (LPD 27) zestrzelił drona (na nagraniu poniżej).

Zobacz też: Chiny rozwijają broń mikrofalową

(navyrecognition.com)

US Navy / Mass Communication Specialist 1st Class Steven Hoskins