Brytyjskie ministerstwo obrony dopuściło do użycia operacyjnego systemy samoobrony aktywnej przed rakietami ziemia–powietrze BriteCloud. Być może już niedługo te urządzenia znajdą się na wyposażeniu Tornad latających nad Syrią i Irakiem.

BriteCloud jest pułapką zakłócającą radar naprowadzający rakietę. Może być wyrzucana ze standardowych zasobników na flary i dipole. Ma chronić samolot przed współczesnymi pociskami, które potrafią zignorować starsze środki obrony jak dipole. W założeniu rakieta ma się skierować na BriteCloud i minąć samolot w dużej odległości.

– Pierwsze dostawy pułapek dla RAF-u odbędą się w ciągu miesiąca. Wkrótce staną się dostępne dla załóg Tornad GR4 – powiedział przedstawiciel koncernu Leonardo.

RAF posiada dwie ostatnie eskadry Tornad, które mają być wycofane w kwietniu 2019 roku. Ich zadania przejmą Typhoony zmodernizowane w ramach projektu Centurion oraz F-35. Pierwotnie część tych Tornad miała być wycofana już w 2015 roku, ale tocząca się kampania nalotów w Syrii i Iraku wymusiła zmianę planów.

Zobacz też: Brimestone’y dla saudyjskich Tornad

(flightglobal.com)

Maciej Hypś, konflikty.pl