Royal Air Force rozpoczyna wprowadzanie systemu BriteCloud na wyposażenie samolotów wielozadaniowych Typhoon FGR4. Jest to system aktywnej samoobrony przed rakietami ziemia–powietrze. W zeszłym roku został zaakceptowany do użycia również na samolotach Tornado.

BriteCloud jest pułapką zakłócającą radar naprowadzający rakietę. Może być wyrzucana ze standardowych zasobników na flary i dipole. Ma chronić samolot przed współczesnymi rakietami, które potrafią zignorować starsze środki obrony, jak dipole. W założeniu rakieta ma się skierować na BriteCloud i minąć samolot w dużej odległości.

BriteCloud jest urządzeniem aktywnym drugiej generacji. Pierwsza generacja została wprowadzona do użycia zaraz po zakończeniu zimnej wojny. Tamte urządzenie wykorzystywały proste metody zagłuszania radarów, które dzisiaj są już nieskuteczne. BriteCloud jest pierwszym urządzeniem drugiej generacji, które w czasie testów potwierdziło skuteczność przeciwko zaawansowanym rakietom. Próby zostały przeprowadzone w marcu 2016 roku z użyciem samolotu Tornado.

Zobacz też: Jaki będzie RAF za dwadzieścia lat?

(janes.com)

Maciej Hypś, Konflikty.pl