Należące do brazylijskich sił powietrznych śmigłowce UH-60 Black Hawk oraz samoloty C-105 Amazonas i A-29 Super Tucano mogą być oddelegowane do misji pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Przedstawiciele organizacji wizytowali bazy, w których stacjonują te maszyny w celu sprawdzenia ich gotowości i dostępności dla potrzeb misji międzynarodowych. Wizytacja wypadła pozytywnie i tym samym Brazylia znalazła się na drugim poziomie w United Nations Peacekeeping Capability Readiness System określającym gotowość danego państwa do wysłania kontyngentu na misję. Jednak przed wysłaniem należy osiągnąć poziom czwarty.

Poziom trzeci jest osiągnięty gdy ONZ wystosuje oficjalne zaproszenie do wzięcia udziału w konkretnej misji pokojowej i rozpoczyna się opracowywanie odpowiednich dokumentów. Dopiero po podpisaniu wszystkich odpowiednich umów kraj osiąga poziom czwarty i od tego momentu ma dziewięćdziesiąt dni na wysłanie kontyngentu na daną misję.

W przypadku Brazylii droga formalna wygląda tak, że ONZ składa prośbę do ministerstwa spraw zagranicznych o wyasygnowanie sił powietrznych do danej misji. Następnie sprawa jest analizowania i jeśli ministerstwo wyrazi zgodę konsultuje się nieformalnie z ministerstwem obrony w celu analizy od strony operacyjnej. Ministerstwo obrony przekazuje sprawę siłom powietrznym, które opracowują odpowiedź, zawierającą między innymi koszty, dla ministerstwa spraw zagranicznych. Po tym zostają wysłane zapytania do parlamentu i ministerstwa planowania czy żądane środki finansowe są dostępne. Po otrzymaniu odpowiedzi ministerstwo spraw zagranicznych wystosowuje oficjalną odpowiedź do ONZ.

Przedstawiciel ONZ powiedział, że jest bardzo możliwe, że brazylijskie lotnictwo zaangażuje się w misje pokojowe w Afryce. Do tej pory było zaangażowane w największym stopniu w misję MINUSTAH na Haiti, ale jej obserwatorzy brali też udział w innych przedsięwzięciach. Jeśli prośba od ONZ pojawi się niedługo i cały proces ministerialnych konsultacji będzie przebiegał gładko, brazylijskie lotnictwo może ruszyć na misję w drugiej połowie przyszłego roku.

(dialogo-americas.com)

Airwolfhound na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 2.0