W brazylijskich wojskach lotnicze rozpoczęły próby tankowania w powietrzu śmigłowca H225M Caracal (służącego tam pod lokalnym oznaczeniem H-36) z latającej cysterny KC-130H Hercules. Pomyślne zakończenie wszystkich faz prób sprawi, że Brazylia będzie pierwszym krajem w Ameryce Południowej zdolnym do prowadzenia takich operacji.

Pierwsza faza ruszyła 10 grudnia i zgodnie z planem ma się skończyć jutro. Za próby odpowiada 1. Eskadra 1. Dywizjonu Lotnictwa Transportowego, wchodzącego w skład 11. Skrzydła z bazy lotniczej Galeão (funkcjonującej w ramach międzynarodowego portu lotniczego obsługującego Rio de Janeiro). Śmigłowce pochodzą zaś z 1. Eskadry „Falcão” i 3. Eskadry „Puma” 8. Dywizjonu Lotniczego.

Obecny etap prób skupia się na ustaleniu zakresu bezpiecznych parametrów lotu do przeprowadzania tej operacji, ze szczególnym uwzględnieniem unikania turbulencji. Wprawdzie dochodziło już do połączeń śmigłowca z samolotem tankującym za pomocą przewodu giętkiego, ale nie przetaczano jeszcze paliwa.

Drugą (i ostatnią) fazę zaplanowano na rok 2019. Docelowo Caracale służące w Força Aérea Brasileira (zamówiono szesnaście sztuk) mają uzyskać dopuszczenie do tankowania w powietrzu w dzień i w nocy, zarówno przy użyciu przyrządów noktowizyjnych, jak i bez nich. Dzięki temu śmigłowce będą w stanie dotrzeć w każde miejsce na terytorium piątego największego kraju świata (8,5 miliona kilometrów kwadratowych).

Zobacz też: Węgry zamówiły szesnaście Caracali

(fab.mil.br)

Sgt. Johnson / Força Aérea Brasileira