{{Image{src:_ska0073.jpg|thumb:|title:|}Image}}Brazylijskie ministerstwo obrony poinformowało w środę o wyborze samolotu JAS 39 Gripen E na nowy myśliwiec dla sił powietrznych. Szwedzka konstrukcja pokonała uważanych za faworytów F/A-18 E/F Super Hornet i Dassault Rafale.

Gripen był czarnym koniem wyścigu. Uważany od początku przetargu za faworyta Super Hornet utracił pozycję w związku z aferą szpiegowską z udziałem NSA; od tamtej pory rolę lidera przypisywano Rafale’owi. Szwedzki Saab zwycięstwo zawdzięcza konkurencyjnej cenie, zaproponował sprzedaż trzydziestu sześciu Gripenów za cztery i pół miliarda dolarów, podczas gdy u konkurencji cena w ostatnim czasie oscylowała wokół pięciu miliardów. Właściwe negocjacje dotyczące sprzedaży myśliwców ruszą już w przyszłym roku i powinny potrwać dziesięć do dwunastu miesięcy. Dostawy mają zostać zrealizowane do końca roku 2020.

Przyjmuje się, że trzydzieści sześć samolotów będzie stanowić zaledwie pierwszą transzę. Obecnie mówi się o możliwości pozyskania przez Brazylię nawet setki dodatkowych maszyn. W produkcji myśliwców będzie uczestniczył również Embraer.

Zwycięstwo JAS 39 E w Brazylii znacznie rozbudziło ambicje Saaba. Sukces może przełożyć się na zamówienie ze strony Szwajcarii. Alpejskie państwo jest zainteresowane nabyciem dwudziestu dwóch Gripenów E. Decyzja ma zostać podjęta w przyszłorocznym referendum. Szwedzi liczą także na zainteresowanie brazylijskiej marynarki wojennej projektowaną od 2011 roku pokładową wersją Gripena. Myśliwce mogłyby stać się trzonem komponentu lotniczego lotniskowca São Paulo.

(defensenews.com)