Brazylijska armia sukcesywnie wymienia i unifikuje posiadane karabinki. Jako pierwsze zastąpione przez rodzimy IA2 zastępowane są FN FAL.

W użyciu pozostaje obecnie kilka wariantów FAL, w tym wersja przeznaczona dla spadochroniarzy. W dalszej kolejności wycofane zostać mają M-16, HK33 oraz MD97. Następcą wszystkich wspomnianych typów jest opracowana przez IMBEL rodzina karabinów i karabinków IA2. Podstawowy wariant to karabinek szturmowy kalibru 5,56 milimetra, dostępny z lufami różnej długości. Oprócz niego opracowano także karabiny automatyczny i wyborowy strzelające amunicją NATO kalibru 7,62 milimetra.

Brazylia zainwestowała do tej pory w produkcję IA2 około pięćdziesięciu milionów dolarów. Karabinki zamówiło nie tylko wojsko ale także formacje policyjne. Pierwsze egzemplarze trafiły do użytkowników już w 2012 roku, jednak za ich debiut operacyjny uważa się zabezpieczenie igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. W IA2 wyposażono także brazylijski kontyngent, działający pod flagą ONZ na Haiti. W większych liczbach karabinki zaczęły trafiać do jednostek dopiero niedawno.

(armyrecognition.com)

Ministério da Defesa