Brazylijska marynarka wojenna przesunęła w czasie decyzję o wyborze zwycięzcy programu korwet typu Tamandaré. Pozyskanie korwet uznawane jest za drugi po budowie okrętów podwodnych najważniejszy program modernizacji brazylijskiej floty.

Początkowo krótka lista wybranych projektów miała zostać ogłoszona 27 sierpnia tego roku. Dowództwo marynarki wojennej uznało jednak, ze potrzebuje więcej czasu na dokładne zapoznanie się z ofertami i zażądało od oferentów przedstawienia dokładniejszych danych. Krótka lista ma zostać ogłoszona w październiku, a zwycięzca postępowania zostanie ogłoszony w grudniu bieżącego roku.

Brazylia planuje nabyć cztery korwety za około 1,6 miliarda dolarów. Okręty mają mieć wyporność około 2800 ton i 103 metry długości. Innym wymogiem jest uzbrojenie okrętów w system przeciwlotniczy Sea Ceptor. Dostawa pierwszej jednostki planowana jest na lata 2021–2022.

O zamówienie ubiega się łącznie dziewięciu oferentów w tym: konsorcjum TKMS i Embraera z typem MEKO, Damen i Saab z korwetami typu SIGMA 10514 (na zdjęciu), BAE System ze zmodyfikowaną wersją swojego projektu fregat typu 31, Naval Group i Fincantieri. Jako ciekawostka są traktowane propozycje złożone przez indyjskie stocznie Goa Shipyard Limited i Garden Research Shipbuilding and Engineers oraz ukraiński Ukrinmasz, oferujący zmodernizowaną wersją korwet projektu 58250.

Zobacz też: Dawny HMS Ocean przyjęty do służby w Brazylii jako PHM Atlântico

(janes.com, navaltoday.com)

materiały prasowe Damen Group