Zbliża się czas przekazania brazylijskim wojskom lądowym ostatniej transzy samobieżnych przeciwlotniczych zestawów artyleryjskich Gepard 1A2. Niemcy wyślą osiem maszyn drogą morską, zaś po dwudziestodniowej podróży dotrą do Brazylii. W porcie morskim w Rio de Janeiro sprzęt zostanie rozładowany i rozdysponowany do dwóch jednostek wojskowych.

Brasilia zamówiła trzydzieści sześć pojazdów w maju 2013 roku, choć Niemcy zaproponowali sprzedaż już w 2011 roku. Wartość kontraktu wyniosła 41 milionów dolarów, zaś w jego skład weszła amunicja, części zamienne i pakiet szkoleniowy. Opłacone również zostały koszty transportu.

Szesnaście pojazdów trafiło do służby liniowej w 11. Baterii Artylerii Przeciwlotniczej (11ª Bateria de Artilharia Anti-Aérea) z Ponta Grossa w stanie Paraná, należącej do 5. Brygady Kawalerii Pancernej (5ª Brigada de Cavalaria Blindada). Natomiast kolejne szesnaście zasiliło 6. Baterię Artylerii Przeciwlotniczej (6ª Bateria de Artilharia Anti-Aérea) z Santa Maria w stanie Rio Grande do Sul, ze składu 6. Brygady Piechoty Zmechanizowanej (6ª Brigada de Infantaria Blindada). Reszta pojazdów posłuży  do szkolenia załóg i personelu technicznego, a także jako źródło części zamiennych. Poza tym Exército Brasileiro otrzymają 540 pocisków kalibru 35 milimetrów i trzy symulatory, które zostaną dostarczone pod koniec 2015 roku, zaś gotowe do szkoleń będą na początku 2016 roku.

Przywróceniem wozów do sprawności bojowej zajęło się niemieckie przedsiębiorstwo Krauss-Maffei Wegmann. Wszystkie pojazdy pochodziły z nadwyżek magazynowych Bundeswehry i wymagały odświeżenia. Podczas prac na przywróceniem sprawności, pojazdy otrzymały również nowe urządzenia łączności radiowej i systemy kierowania ogniem.

(janes.com; fot. Bundeswehr-Fotos, via Wikimedia Commons, na licencji Creative Commons paternité 2.0 générique)